Pardubice podle vás


Zelená brána znovu otevřena

03.červen 2014 21:39

Zelená brána znovu otevřena

Pardubice se po pěti měsících dočkaly znovuotevření bývalé vstupní brány do města. Nyní mají návštěvníci možnost si prohlédnout dosud nepřístupné prostory třetího podlaží i místo, kudy ve středověku vedla cesta na městské hradby.

Nové schodiště i chátrající plášť

Oprava vyšla zhruba na 900 tisíc korun, z nichž 700 tisíc uhradilo město, zbylých 200 tisíc získaly Pardubice od kraje formou grantu.

„Zelená brána je asi nejvýznamnější památkou Pardubic a předbraní k ní neodmyslitelně patří. Jsem si jist, že nejen turisté, ale i místní ocení možnost nahlédnout do nově zpřístupněného patra. Mně osobně nejvíc uchvátil průchod, který dřív sloužil jako přístupová cesta na hradby,“ uvedl náměstek Brendl na serveru www.pardubice.eu.

Zcela vyměněn musel být strop nad prvním patrem stejně jako dřevěné schodiště vedoucí do druhého patra. Součástí rekonstrukce však byly i nové podlahy, elektroinstalace a některé další doplňky. Co však i po této rekonstrukci chátrá, je plášť brány, který je v havarijním stavu. Jeho revitalizace totiž vyjde zhruba na 10 milionů korun, které město prozatím nemá.

Něco málo z historie

Původní bránu nechal v tomto místě vystavět již Arnošt z Pardubic v první polovině 14. století. V roce 1507 Vilém z Pernštejna zdokonalil městské opevnění, jehož významnou součástí byla právě i brána, kterou vystavěl velmi uznávaný stavitel Českého království mistr Paul. Roku 1538 však došlo k rozsáhlému požáru Pardubic, při kterém byla významně poškozena i brána, která následně musela být zrekonstruována. Stavitel Jiřík z Olomouce v tomto roce vystavěl chloubu Pardubic do její dnešní výšky 59 metrů. „Branou zelenou“ je nazývána až od roku 1547.

Tomáš Kouřílek, redaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Magistrát města Pardubic


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑