Pardubice podle vás


Závěr Grand Festivalu smíchu postrádal sílu začátku

03.Únor 2014 19:19

Závěr Grand Festivalu smíchu postrádal sílu začátku

Soutěžní část Grand Festivalu smíchu včera skončila poslední komedií Jak utopit doktora Mráčka. Festival samozřejmě pokračoval i přes víkend, tady je tedy hodnocení posledních tří inscenací.

Lháři

Nastupovat na prkna Východočeského divadla po silné dvojici Všemocný pan Krott a Sluha dvou pánů by se asi nechtělo nikomu, tentokrát to „odneslo“ Divadlo J. K. Tyla v Plzni se svojí novodobou komedií Lháři. Skotský autor Anthony Neilson také vsadil na černý humor, tentokrát se ale jednalo o místy primitivní, prvoplánové a občas předvídatelné vtípky, „silné“ kameňáky se mezi nimi však vyskytly také, takže se bylo čemu smát, i když situace byly někdy až moc ztřeštěné. Herecké výkony byly ve většině případů průměrné, ale na rozdíl od „Sluhy“ zde účinkovaly výrazné osobnosti. Nejsilnější herecký zážitek přinesl Zdeněk Mucha v roli Balthasara, kterému se dalo věřit každé slovo.

Celkově Lháři nejsou špatní, ale na letošním Festivalu jsme se setkali se slinějšími koňmi.
Číselné hodnocení: 3

Soudce v nesnázích

Loňský, dalo by se říct celkový, vítěz Festivalu, Klicperovo divadlo, samozřejmě nemohlo letos chybět. Nevěděla jsem, co čekat, a ještě teď jsem z jejich soutěžní inscenace Soudce v nesnázích trochu rozpačitá. Britská komedie Arthura Wing Pinera není žádným mládětem, originál pochází z roku 1885 a na světových scénách slaví nemalé úspěchy. Já jsem na inscenaci nic tak pozoruhodného neshledala, levný (nebo přinejmenším levně interpretovaný) humor občas pokulhával, dějové zvraty byly často přehnané a na hereckých výkonech mi také nic zvláštního nepřišlo. Vyzdvihnout musím Matěje Anděla v roli devatenáctiletého Cise, jehož projev působil celkem nenuceně, a Pavlínu Štorkovou v roli Charlotty, která zas byla naopak velmi nucená, ale věřím, že to byl umělecký záměr a její výkon na mě udělal dojem. Jako umělecká invence by se dala hodnotit jen minimální přestavba scény, která ale trvala příliš dlouho v poměru k rozsahu změn.

Soudce v nesnázích je v mých očích nejslabší soutěžní inscenací.
Číselné hodnocení: 2

Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Ano, skutečně se jedná o jevištní adaptaci kultovního českého filmu z roku 1975. Snad tedy neexistuje nikdo, kdo by předlohu inscenace neznal. Nutno přiznat, že v některých pasážích komedie Západočeského divadla Cheb působila jako jemná parodie na komedii filmovou, ale pokus ztvárnit toto dílo divadelně můžeme klasifikovat jako poměrně zdařený. V tomto případě se samozřejmě jedná o skromnou nápodobu onoho snímku, která má jisté nedostatky, ale zároveň není nijak urážlivá.
Tvůrci si celkem vyhráli s všemi možnými lahůdkami, jako je přeměna dr. Mráčka v kapra nebo pokusy o jeho utopení, a tyto situace jsou celkem vtipně a originálně řešené. Inscenace je pojata jako muzikálek, takže se setkáme s jednoduchými nápěvy a hra samozřejmě vrcholí hitem „Znala panna pána“. Tvůrci se patrně museli setkat s problémem, jak, technicky vzato, přeobsadit hvězdy takového fomátu jako Jaromír Hanzlík nebo Libuše Šafránková, a účinkující se nemohou vyhnout porovnávání. V tomto ohledu je nejlepší brát oba „Mráčky“ jako rozdílné objekty. Kromě technických a scénografických vychytávek byla skvěle zpracována a zinterpretována postava psa v podání Diany Tonikové.

Divadelní adaptace komedie Jak utopit doktora Mráčka není žádnou velkou perlou, ale rozhodně se jedná o příjemnou oddychovku.
Číselné hodnocení: 3

Celkové hodnocení Grand festivalu smíchu

Celkově se o závěru Festivalu smíchu dá říct, že s nástupem víkendu kvalita inscenací jemně poklesla. Kromě profesionálních kvalit se ale také má hodnotit množství smíchu, které komedie přinesly, a to bylo, řekla bych, adekvátní. Jak soudily obě poroty se dozvíme dnes a vy se zítra můžete těšit na oficiální výsledky a moje žebříčky.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Divadlo J. K. Tyla


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑