Pardubice podle vás


Zastupitelé se opřeli do primátora, neumí prý řídit jednání

25.březen 2015 14:46

Zastupitelé se opřeli do primátora, neumí prý řídit jednání

Pravděpodobně nejzajímavějším momentem čtvrtečního zasedání zastupitelstva byla přestřelka mezi Františkem Brendlem (Pardubáci) a vedením města, a to kvůli přesunu položky ve výši 100 tisíc korun určených pro veřejné sportovní hřiště v Nemošicích.

Brendl poukázal na fakt, že zastupitelstvo jako nejvyšší orgán města, schválilo již před dvěma měsíci navýšení rozpočtu sportovního hřiště celkem 36 hlasy.

„Teď dostáváme materiál, kde kontinuitu rozhodnutí minulého i současného vedení města přetrhujeme tím, že - a teď nevím ten důvod, na který bych se rád pana primátora zeptal, který se objevil za ty dva měsíce - že rada města v rámci své kompetence přesouvá tyto finance někam jinam. Pro mě je to stejně bezprecedentní, jako kdyby se odsouhlasil nákup nábytku do mateřské školky a rada pak odsouhlasila, že si ho necháte ve své nové kanceláři,” řekl Brendl.

Martin Charvát (ANO), primátor města, na tuto výtku zareagoval s tím, že rada si nic nepřevedla a je plně v kompetenci zastupitelstva, aby změny odsouhlasilo. Brendl ale Charváta upozornil, že rada předložila pouze návrh na usnesení, v němž zastupitelstvo bere změny v rozpočtu na vědomí a nikoli o nich samostatně hlasuje.

Do debaty se zapojil také Václav Snopek (KSČM), kterého stejně jako Brendla zajímal důvod pro přesun již jednou schváleného navýšení financí. Brendl dokonce podal návrh na zrušení možnosti rozhodování rady o přesunech do 5 milionů korun.

Debatu nakonec ukončil náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD), který uvedl, že pořizovaný trávník pro sportovní hřiště v Nemošicích by byl zbytečně předražený a také neakreditovatelný.

Další výtky ze strany opozice

Brendl ovšem nebyl jediným, který zaútočil na Martina Charváta. Opřel se do něj také Jan Linhart (Patrioti Pardubic), který mu vyčetl řízení zasedání: „Pokud neumíte řídit zastupitelstvo, předejte to někomu jinému.” Další zastupitelé zase poukázali na zneužívání technické připomínky, překračování stanovených časových limitů a tím i neúměrné prodlužování celého jednání. Kritiku sklidilo vedení města také za mnohdy nejasné zápisy z jednání rady.

„Vynasnažím se, aby zápisy byly přesné,” reagoval Charvát na výtky opozice.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Stanislav Kolařík


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑