Pardubice podle vás


Zasáhl náměstek do výběrového řízení na šéfa Kulturního centra?

07.červen 2015 20:46

Zasáhl náměstek do výběrového řízení?

Jako vysoce nestandardní odsoudili mnozí zastupitelé chování náměstka primátora Jakuba Rychteckého (ČSSD), který na tajné nahrávce nabízí jednomu z kandidátů na post šéfa Kulturního centra jiné místo. Nahrávku uveřejnil na svých stránkách Pardubický deník.

Rychtecký se ještě před třetím kolem výběrového řízení sešel s Markétou Ševčíkovou, mimo jiné bývalou vedoucí tiskového odboru ministerstva kultury. Ta si ovšem schůzku nahrála a na postup upozornila pardubickou buňku ČSSD.

„Momentálně potřebuji v Kulturním centru krizového manažera, který je schopný provést strukturální změny, které jsou potřeba. Tomáš mi přijde jako jednoznačně jasné řešení proto, aby se to zkonsolidovalo. Vedle toho si však uvědomuji, že máme mezery v produkci. Cítím, že by vám to mohlo profilově více vyhovovat,” říká na nahrávce Rychtecký, který v ní zároveň dodává, že by šlo o novou pozici. Tato nabídka se však Ševčíkové příliš nezamlouvala. Na Rychteckého reagovala slovy, že je to humorista, když si myslí, že celé výběrové řízení podnikla proto, aby byla produkční. „Vy jste se zbláznil,” podotýká Ševčíková.

Rychtecký: Nahrávka je upravená. Jsem připraven podat trestní oznámení

„Rozhodně to není standardní postup v pozici náměstka primátora nebo předsedy komise při výběrovém řízení. Jednání Jakuba Rychteckého pochopitelně může vzbuzovat různé spekulace. Z mého pohledu je to zásadní pochybení. Jestli by měl odstoupit nebo být odvolán, ale záleží čistě na rozhodnutí současné vládnoucí koalice na pardubické radnici," uvedl pro deník bývalý náměstek Alexandr Krejčíř (ODS).

Výběrové řízení

Výběrové řízení vyhlásila rada města po skandálech s bývalou ředitelkou Romanou Vojířovou, která si podle posledního proběhlého auditu platila z pokladny kulturního centra studium na vysoké škole.

Funkci prozatimního ředitele v současné době zastává Tomáš Urban, ten nahradil Vojířovou poté, co na počátku října podala svou výpověď.

Jakub Rychtecký se k nahrávce, jež je podle něj účelově upravená, odmítl vyjádřit. Přiznal však, že se s Markétou Ševčíkovou po vzájemné dohodě sešel, aby s ní projednal jiné možnosti spolupráce. Pro funkci ředitele Kulturního centra mu totiž nepřipadala jako vhodná kandidátka. Tím je pro něj naopak Tomáš Urban, který již několik měsíců zastává funkci prozatimního ředitele.

„Po konzultaci s právníkem jsem připraven podat trestní oznámení orgánům činným v přípravném řízení trestním pro podezření ze zločinu křivého obvinění, přečinu pomluvy a z dalších trestných činů, to jest pro neoprávněné nakládání s osobními údaji, poškození cizích práv a vydírání,” poznamenal Rychtecký.

Primátor Martin Charvát (ANO) prozatím žádné oficiální stanovisko nevydal, přiznal však, že pro něj informace, které se objevily v médiích, byly překvapující a v mnohém zarážející.

„Náměstka Jakuba Rychteckého jsem písemně vyzval, aby všechny uvedené skutečnosti objasnil hned na začátku pondělního jednání Rady města Pardubic. Zároveň jsem požádal oddělení interního auditu, aby přezkoumalo průběh výběrového řízení z procesního hlediska,” uvedl ke kauze Martin Charvát.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Turistické informační centrum Pardubice


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑