Pardubice podle vás


Zaplacení pasáže komplikuje dluh hokejového klubu

24.červen 2013 19:25

Zaplacení pasáže komplikuje dluh hokejového klubu

Letos jsme se po dvouroční pauze dočkali otevření významného architektonického skvostu Pardubic – Machoňovy pasáže. Rekonstrukci provázely, ostatně skoro jako všechny stavby, problémy s financováním. To na sebe nakonec vzal Rozvojový fond Pardubice (více o rekonstrukci pasáže se dozvíte zde). Potíže s financováním ale provází stavbu i po jejím dokončení.

Na konci května hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna Pardubice požádal Rozvojový fond Pardubice (RfP) o odklad na splácení svého dluhu, který činí necelých 17 milionů korun za pronájem ČEZ Areny, jejíž majitelem je právě RfP. Klub má ovšem pohledávku i u Dopravního podniku města Pardubic, tedy u druhé městské společnosti. Kvůli tomu hokejový klub nemůže požádat o snížené nájemné ČEZ Areny na příští sezónu.

Díky těmto dlužným částkám se dostává klub do dalšího problému – nedostane dotaci na pronájem pro mládež. Celkem se jedná o částku 11 mil. korun. Situaci okomentoval František Brendl (hokej.idnes.cz, 24.5.2013):

"Jsou stanovena pravidla, která platí pro všechny sportovní oddíly a nedají se obcházet. Pokud nám někdo něco dluží, nemůže dostat dotaci. Dokud dluh nezaplatí, nemáme s nimi o čem jednat."

RfP tak vyřešil situaci půjčkou, kterou poskytne hokejovému klubu. Hokejový klub tak dosáhne bezdlužnosti a bude moci požádat zastupitelstvo o snížené nájemné, zároveň by tak měla být odstraněna i překážka pro získání dotace od města. Hokej v Pardubicích by tak měl pokračovat ve své tradici. RfP se tím ovšem sám dostává do druhotné platební neschopnosti a na zaplacení rekonstrukce Machoňovy pasáže společnosti Metrostav si musí půjčit od města 10 mil. korun.

Půjčka bude standardní, tedy komerční. To ovšem znamená také navýšení o úrokovou sazbu, která bude činit 3%, tu má zaplatit hokejový klub.

Bude klub schopen splácet?

Otázka zní, zda bude klub schopen dluh splatit. Za klubem stojí v posledních dvou letech výroční zprávy, ve kterých skončilo hospodaření klubu v plusu. To bylo také důsledkem zisku bronzové (2011) a zlaté medaile (2012). Letos byly ale karty rozdány jinak, a tak se pardubičtí hokejisté do čtvrtfinále nedostali, což zajisté silně zamávalo s rozpočtem klubu. Můžeme tedy jen doufat, že v příští sezóně se bude hokejistům dařit lépe.

„Na jednání rady města nás generální manažer pardubických hokejistů Ondřej Šebek ujistil, že klub staví svůj ekonomický plán tak, aby do dvou let splatil dluhy vůči městským společnostem," uvedl pro Pardubický deník náměstek primátorky Pardubic Michal Koláček (6.6.2013).

To potvrzuje také oficiální prohlášení akcionářů na webu hokejového klubu. RfP má naštěstí alespoň částečnou záruku, kterou jsou výnosy z tržeb:

„Zárukou jsou tržby z hokejových zápasů. Ty vybírá RFP a poté výdělek předává hokejovému klubu. Pokud by klub svůj dluh nesplácel, mohl by si rozvojový fond vzít peníze z tržeb," vysvětlil Michal Koláček (pardubicky.denik.cz, 6.6.2013).

Jitka Kašparová, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑