Pardubice podle vás


Výstavbu R35 by mohlo posunout posuzování vlivu na životní prostředí

08.prosinec 2015 21:26

R35 by mohlo posunout posuzování vlivu na životní prostředí

Obec Časy odsouhlasila výkup pozemků pro klíčovou stavbu rychlostní silnice R35. Pokud vše půjde podle plánu, stavební práce by v úsecích Opatovice - Časy a Časy - Ostrov mohly začít ještě před koncem příštího roku. Stavbu by ale mohla zbrzdit problematika posuzování vlivu na životní prostřední.

„Pozemky pro trasu pětatřicítky z Opatovic do Ostrova by měly dnes být z pětadevadesáti procent vykoupené. Řádově jsou jednotky parcel nyní v procesu vyvlastnění, protože jejich majitelé dlouhodobě odmítají s ŘSD komunikovat. V těchto případech, po uplynutí zákonné lhůty, získá pozemky stát za stanovenou cenu dvojnásobku ceny odhadní," uvedl poslanec za Pardubický kraj Martin Kolovratník (ANO).

Jedním z těchto lidí je i starosta obce Časy Zdeněk Seidl, který vlastní na trase úseku R35 okolo tří hektarů půdy.

„Dozvěděl jsem se, že budou vyvlastňovat moje pozemky, na kterých jsem požadoval přeložení elektrického vedení. Takhle mi bude stát uprostřed pole sloup, který by mohl stát na kraji. Pokud se nedomluvíme, tak začne vyvlastňovací řízení,“ řekl pro MF DNES Seidl.

Výkup pozemků představoval jistý čas velký problém, a to kvůli velmi nízkým výkupním cenám. To narovnala novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury v roce 2014. Další novelou si prošel zákon letos v listopadu, kdy byly stanoveny pevné výkupní ceny.

Harmonogram výstavby R35 by ovšem mohla mohla zpomalit problematika posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Financování rychlostní silnice počítá s evropskými fondy a podle nových pravidel musí být dříve schválené stavby znovu posouzeny.

„Vnímám toto jako velkou hrozbu. Kvůli přijaté normě se může výstavba R35 znovu přibrzdit. V tomto případě je řešením pouze politický konsensus na nejvyšší úrovni, a proto jsme minulý týden na zasedání Hospodářského výboru apelovali na pana premiéra Sobotku, aby se tomuto nepříznivému stavu věnoval na nejbližším jednání Evropské rady," dodal Kolovratník.

Stejně vnímá situaci také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD):  „Jsem znepokojen výkladem zákona ze strany některých ústředních orgánů státní správy. Na úseky silnice R35, jejichž výstavba měla být zahájena v příštím roce, požadují obnovení procesu EIA. Tato nová informace k nám přichází v době, kdy máme pro první dvě etapy stavby vykoupeno 96 procent pozemků. Uděláme vše proto, abychom upozornili, že proces EIA považujeme za uzavřený.”

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Zdroj: DAK production


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑