Pardubice podle vás


Vyroste v Pardubičkách Tesla-City?

26.červen 2015 09:44

Vyroste v Pardubičkách Tesla-City?

Současný stav Tesly je takový, že do ní zatéká voda, elektroinstalace je vytahaná ze zdí a místo se pomalu stává sídlem narkomanů. Ve středu proto z iniciativy pardubické ODS proběhla veřejná diskuse o tom, jak s Teslou dál naložit.

V současné době město nabízí areál Tesly k prodeji soukromému investorovi, avšak za několika podmínek. Případný budoucí investor bude muset například zachovat budovu telegrafie. Vedení MO IV zase bojuje za to, aby v areálu nevyrostly vysoké budovy, jejichž výstavbou by došlo k znehodnocení okolních pozemků. Opačný názor zastává Filip Sedlák (Naše Pardubice), který by naopak nadále rád viděl Teslu ve vlastnictví města.

Architekt Jan Kovář, který na debatě představil svou studii „Centrum Pardubičky,” se společně se starostou městského obvodu Pardubice IV Petrem Heřmanským (ODS) shodli, že než se začne v areálu cokoliv dít, musí se nejprve vyřešit doprava, a to včetně nadjezdu. Zástupce firmy Roheries, jež usiluje o koupi areálu, by naopak raději viděl souběžnost průběhu řešení dopravní situace a úpravových prací v areálu. V opačném případě by dle jeho názoru došlo k zbytečnému mrhání časem.

Návrh společnosti Roheries na vybudování Tesla-City vychází ze zmíněné studie architekta Kováře, jehož pravděpodobně nejzajímavějším inovačním bodem je vznik nového náměstí, parkovacích míst a vytvoření centra občanské vybavenosti.

Tesla-City by případně měla zahrnovat nové zábavní centrum a centrum občanské vybavenosti,  oddychové prostory i čtyřpatrové obytné domy po obvodu areálu se zahradami na jižní straně. Zároveň by domy neměly na této straně okna, aby si lidé nekoukali do zahrad. Současně počítá s výstavbou nových parkovacích míst o kapacitě 500-700 aut. Uprostřed by mělo vzniknout tzv. dětské město, v němž by si děti mohly vyzkoušet například některá povolaní. Projekt s celkovými náklady 380 milionů korun, včetně 100 milionů vyčleněných na řešení kruhového objezdu u nemocnice, počítá s přínosem až 500 nových pracovních míst pro místní občany. Cenu za odkoupení samotného areálu Tesly si společnost Roheries představuje okolo 17-25 milionů korun.

Filip Sedlák, který prezentuje mimo jiné i iniciativu „Oživme Teslu,“ na setkání prezentoval možné využití areálu pro co největší možný veřejný prospěch. Jeho vizí je zajištění takových aktivit, které by umožnily zachovat Teslu a držet provoz jednotlivých aktivit alespoň v neutrální ekonomické bilanci. Mezi návrhy se objevily paintball, dílny pro mechaniky, cvičební prostory, výcvikový kynologický prostor či interaktivní technické edukační centrum. Minimální zajištění objektu a jeho úpravu pro jednotlivé aktivity by i tak dle slov Filipa Sedláka vyšlo město na 55 milionů korun.

Jan Daniel, stážista a Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑