Pardubice podle vás


Východočeské muzeum otevře výstavu Ve znamení tří deklarací

06.Únor 2015 17:25

Muzeum otevře výstavu Ve znamení tří deklarací

Obyčejným lidem se za dob, kdy byla většina Evropy sužována nacismem, nežilo nijak vesele. Jak na tom ale byla tzv. vyšší vrstva? Je jasné, že její postavení se s příchodem kruté ideologie rapidně změnilo. Jak konkrétně, na to vám odpoví nová výstava, kterou ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů otevře Východočeské muzeum v Pardubicích.

Slavnostní otevření výstavy proběhlo dnes v přednáškovém sále Muzea. Nese název Ve znamení tří deklarací, a to především proto, že hlavní pozornost je věnována šlechticům, jež stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému národu a státu. Opomenuty nezůstávají ani otázky kolaborace, zapojování šlechty do odboje a s tím související postihy. Vše je přitom zasazeno do kontextu nacistické okupace Československa a jí předcházejícím mnichovským událostem roku 1938.

Podstatnou součástí výstavy je audiovizuální část, která je zpracována formou dokumentu, v němž potomci protagonistů deklarace vzniklé na konci třicátých let líčí osudy svých rodin během událostí dvacátého století. V multifunkčním sále si tak můžete poslechnout příběhy interpretované Karlem Schwarzenbergem, Jaroslavem Lobkowiczem, Theobaldem Czerninou nebo i Františkem Kinským, který se mimo jiné zúčastnil dnešního slavnostního otevření výstavy.

Pardubice ovšem nejsou jediným městem, kterému se dostalo pocty tento výjimečný projekt, jehož autory jsou historici Dita Jelínková a Zdeněk Hazdra, hostit. Výstavu bylo možno spatřit během podzimních měsíců v Praze na Novoměstské radnici, a poté na přelomu roků v prostorách zámku Loučeň. Pardubice se tedy stávají třetím městem, kde se s projektem Ve znamení tří deklarací můžete seznámit.  Budete-li tak chtít učinit, příležitost máte až do 22. března letošního roku.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Delegace šlechticů na Pražském hradě u Emila Háchy


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑