Pardubice podle vás


Východočeské divadlo opět lákalo do zákulisí

16.září 2014 10:54

Východočeské divadlo opět lákalo do zákulisí

V rámci Dnů evropského dědictví se v neděli (14. září) otevřely mnohé umělecké stánky, kostely a zámky. Mezi těmito nositeli kulturního odkazu nabídlo pohled do svého nitra také Východočeské divadlo.

Velký návštěvní den

Pravidelní návštěvníci Velkého návštěvního dnu, při kterém je divákovi alespoň částečně odhalen proces nastudování inscenace, už jsou na klasický průběh akce zvyklí. Hned po příchodu následuje rozdělení do čtyř návštěvních skupin, které se cyklicky vystřídají u čtyř provádějících – jak jinak než samotných divadelníků.

Historie, kostýmy i kulisy

Výkladu historie Východočeského divadla, které mělo svého času přívlastek Národní, se tradičně chopil Zdeněk Rumpík – tentokrát s kolegyní Lídou Vláškovou. Návštěvník tak při jejich působivém přednesu absolvoval první z výstupů po divadelních schodech.
Po troše dějepisu už však následuje samotný průchod přípravami představení. Šéf dílen Ladislav Randa a vedoucí krejčovny Jana Kosejková představují tvorbu materiálního zajištění inscenace, odhalují rozpočet a dobu, kterou zabírá výroba kulis či kostýmů. O tom, že jsou pardubické divadelní dílny opravdu vytížené, svědčí fakt, že v krejčovně vznikají kostýmy pro mnohé pražské scény, v malírně se pak zrodila opona s vyobrazením Hannibalova tažení proti Římanům do muzikálu Fantom opery.
Zatímco v dílnách vznikají kulisy, herci se s režisérem a dramaturgem pilně připravují na to, aby mohli inscenaci vdechnout život. O tom návštěvníky informuje dramaturg Zdeněk Janál s hercem Petrem Borovcem, kteří diváctvo opět provedli divadlem od sklepa až po střechu, tentokrát však zákulisím, kam se divák jen tak nedostane.

Jeviště

Obecně velmi populárním je stanoviště Ladislava Špinera a Petry Janečkové, kde se dychtivý návštěvník konečně postaví na prkna, která znamenají svět. Špiner a Janečková informují návštěvníky o průběhu představení, představí dílčí profese, bez kterých by představení neběželo – inspice, rekvizitářky, vlásenkáři, osvětlovači, zvukaři a jevištní technici, ti všichni zde demonstrují, co umí. Svezení na točně je pak třešničkou na dortu.
Z pozice milovníka divadla a stále se vracejícího diváka je průchod vnitřnostmi divadla opravdu působivým zážitkem, který se neváhá opakovat. A naprosto upřímně napsáno, v neděli to bylo opravdu smysluplně strávené odpoledne.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Veronika Müllerová


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑