Pardubice podle vás


Všemocný pan Krott: ostřejší humor se setkal s oceněním

30.leden 2014 19:47

Všemocný pan Krott: ostřejší humor se setkal s oceněním

Po situační komedii A je to v pytli! v podání souboru Východočeského divadla ovládli jeviště opět hosté.

Abych pravdu řekla, pociťuji určitou náklonnost k Městskému divadlu Brno, v jehož podání se včera uváděl Všemocný pan Krott, takže jsem se na představení těšila. Začátek hry německého autora Martina Walsera byl sice poněkud rozpačitý a pomalý, směrem ke konci první poloviny se ale inscenace po všech směrech rozjela. Možná to bylo i tím, že si publikum přivyklo na nevšední humor hry, takže veškerá rozpačitost zmizela.

Trocha černého humoru

Dějová linie, která je kritikou kapitalismu na hraně existence, nepatří mezi ty nejkošatější, inscenace se soutředí spíše na ostrý černý humor, kterého ale není nevkusně mnoho a nebudí žádné pohoršení. Série dialogů, které se tváří vážně, jsou vzápětí shozeny dobře mířeným kameňákem. Divák se sice nesměje v jednom kuse, jak by se dalo očekávat, ale když už nějaký vtípek přijde, prostě „sedne“.

Herecké obsazení a výkony

Režisérka inscenace Hana Burešová dovedla představitele hlavních rolí k prvotřídním výkonům. Ve srovnání s pondělní Dabing Street bylo herectví účinkujících klasicky divadelní, avšak nijak křečovité. Nejvýraznější byl bezesporu Michal Isteník v roli číšníka Ludvíka, který si dokázal s černým humorem a absurditou své role skvěle vyhrát. Vedle Isteníka exceloval také Jan Mazák v roli samotného pana Krotta. Z dalších představitelů zmíním Vojtu Blahutu v roli Ludvíkova syna Jendy, který zvládl být roztomile nevinný a rozpačitý, co se svého budoucího povolání týče. Za dámskou část obsazení jmenujme Radku Coufalovou jako Ludvíkovu ženu Rózu, která sice většinu představení pouze zdobila, ale když už dostala větší prostor, nebylo jí co vytknout. Dalšími účinkujícími byli Markéta Sedláčková, Lucie Zedníčková, Viktor Skála a Rastislav Gajdoš.

Scéna

Na rozdíl od Dabing Street, zde byla využita celá plocha jeviště, což hercům občas působilo potíže, neboť nejsou na terén zvyklí. Scéna, jejíž autorem je Tomáš Rusín, svou strohostí a jednobarevností koresponduje s náladou inscenace.

Hodnocení

Představení Všemocný pan Krott splnilo žánr, i když se jedná o extravagantní černou komedii. Koncentrace vtipů sice není tak velká, ale v tom je právě jejich síla – gagy se neopakují a vždy plní účel. Zas na druhou stranu se nejedná přímo o komedii, která působí oddychově, neboť obsahuje pasáže, které jsou v podání některých účinkujících lehce vyčerpávající. I tak ale inscenaci, stejně jako plno dalších představení Městského divadla Brno, mohu jen doporučit.

Na číselné stupnici získává „Krott“ číslo 4.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Městské divadlo Brno


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑