Pardubice podle vás


Vodáci s Čochtanem odemykali řeku Chrudimku

13.duben 2015 10:13

Vodáci s Čochtanem odemykali řeku Chrudimku

V sobotu (11. 4.) došlo jako každoročně k odemčení řeky Chrudimky. Tato akce symbolizuje zahájení vodácké sezóny a pořádá ji vodácký klub KVT Pardubice.

Samotné odemykání vypadá následovně. Vodáci z okolí Pardubic různých věkových kategorií se sjedou do Chrudimi, aby společně odemkli řeku Chrudimku a zahájili tak vodáckou sezónu. To je úkol pro stvoření, které se nazývá „Čochtan“. Nejprve dojde ke křtu háčků, tedy těch, kteří sedí v lodi vepředu. Na papíru dostanou vytištěné desatero přikázání háčka, jehož hlavní myšlenkou je: Háček může za všechno. Háčci se křtí za pomocí svých kormidelníků, sedících vzadu, a to tak, že jim Čochtan nalije na krk kapku rumu, drkne do háčka pádlem a kormidelník rum upije.

Po té se hlouček lidí vydává v čele s Čochtanem hledat klíč o velikosti cca jednoho metru. Řeka se odemkne, vodáci naskakují do lodí a vydávají se na sedmnáct kilometrů dlouhou trasu do Pardubic.

Otevření řeky Chrudimky

Vodáci jeli v různých typech lodí, vidět byly pramice, kajaky, nafukovací lodě, ale nejčastěji opět kánoe. Letos vyšlo krásné počasí, tudíž si cestu všichni užili. Většina se zastavila v Žižíně, kde si opekla buřty a chleby k obědu.

Myslím, že vodáci úspěšně zahájili sezónu a odteď je čekají víkendové výlety po českých řekách.Tereza Čaladi (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑