Pardubice podle vás


Vladimír Kreiža: Proč přijít k pardubickému referendu

07.červen 2013 18:32

Vladimír Kreiža: Proč přijít k pardubickému referendu

Již ve čtvrtek 13. 6. 2013 se v Pardubicích uskuteční historicky první místní referendum. Na otázku, zdali si občané přejí zachování obvodů v současné podobě, musí najít odpověď alespoň 35 % pardubáků, jinak budou veškeré náklady na uspořádání akce vyhozeny z okna.

Pro příklad za 1 milion, což je částka, kterou Pardubice musí za referendum zaplatit, by stačil na sekání trávníku na Dubině, Studánce, Slovanech, Drážce a Hůrce po celý rok.

Proč se ale zúčastnit? Proč nezůstat raději doma a nesledovat televizní seriál? V současné společenské situaci nestojí otázka ani tak na konkrétním rozhodnutí při volbě (ano – ne), ale jestli občanům vůbec stojí za to, se zúčastnit. Je to test občanské společnosti a její úrovně téměř čtvrtstoletí po pádu komunismu.

Je to zároveň zkouška pardubického patriotismu, zajímají-li se se občané o dění ve svém bezprostředním okolí. Neměli bychom se nechat ovládnout všeobecnou skepsí v politiku jako takovou a namísto nadávání přijít a použít své demokratické právo volby.

Nejedná se totiž o žádnou formalitu nebo maličkost. Zrušení obvodů by sice přineslo provozní úspory, nabyté prostředky by ale stejně byly použity na výstavbu nové budovy radnice, která by byla nezbytná pro udržení města v chodu. Jediný efekt by bylo prodloužení dojezdové doby na úřady, kterými by byli nejvíce zasažení ti nejzranitelnější – staří lidé, hendikepovaní nebo maminky s dětmi. Tito lidé tvoří převážnou část klientů tzv. malých radnic. Ty jsou v každé městské části, vyřizují žádosti, spravují svou městskou část a slouží svým občanům v oblastech, které zpravidla každý z nás využívá nejčastěji. Osobně si neumí představit, jak si někdo z magistrátu sedne na kolo a bude objíždět a kontrolovat, jestli někde není vytlučená silnice či rozbitý chodník.

I to je jedna z činností městských obvodů, o jejichž rušení budete moci vy, občané města Pardubic už ve čtvrtek 13. 6. rozhodnout.

Vladimír Kreiža, manažer projektu Pardubice podle vás

 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑