Pardubice podle vás


Vítězství obvodů a prohra magistrátu

15.červen 2013 19:21

Vítězství obvodů a prohra magistrátu

Mnozí považují vynaložené peníze na referendum (tři čtvrtě milionu korun) za zbytečné mrhání veřejných prostředků. Avšak občané dostali jedinečnou příležitost být blíže přímé demokracii, která je tolik žádaná. Ve Švýcarsku jsou taková referenda běžná a na nízkou účast si nestěžují. Je to dáno historickým vývojem a důvěrou v demokracii. Zatímco náš národ byl až příliš dlouho pod nadvládou KSČ. Zmanipulované volby utvořily dojem, že lidé nemůžou nic změnit.

Ohrožení demokracie?

V celé společnosti vládne „blbá“ nálada. Naštvanost se každým skandálem stupňuje. Před každými volbami se slibuje, že se budeme mít lépe, korupce se vymýtí a daně se zvyšovat nebudou. Bohužel nedodržení těchto slibů vede k přesvědčení, že nejlepší je nadávat na politiku u piva a nic s tím nedělat. Není divu, že si obyvatelé Pardubic myslí, že svým hlasem nic nezmění. Navíc by se malé radnice bránily případnému zrušení uspořádáním vlastního referenda tzv. obranného. Převládl názor, že politici si to stejně udělají po svém. Právě proto byla tak nízká účast. Rezignace na politiku je varováním pro naši demokracii.

Jak to bude dál?

Přestože referendum není platné, mnozí politici se snaží z výsledků vyvodit závěry. Obvody získaly proti vedení radnice silnou zbraň v podobě tohoto výsledku. Tak se obrátila snaha primátorky Štěpánky Fraňkové zrušit obvody proti samotnému magistrátu. Pravděpodobně bude muset rezignovat na své požadavky vůči obvodům. Ukončí se spor trvající léta, který se v poslední době stupňoval (například odebráním stavebních úřadů malým radnicím).
Byla tudíž svolána pracovní skupina složená ze zástupců všech politických subjektů zasedajících v zastupitelstvu, jejímž cílem bude vyhodnotit stávající situaci a navrhnout další postup.

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑