Pardubice podle vás


Vítězslav Němec: Chceme dělat politiku přímo a nikoliv za zavřenými dveřmi

03.říjen 2014 17:39

Vítězslav Němec: Chceme dělat politiku přímo

Rozhovor s Vítězslavem Němcem, lídrem pardubického hnutí Úsvit.

Vítězslav Němec (*1960)

Narodil se v Pardubicích, vystudoval ČVUT Praha – fakulta elektrotechnická. Žije v Pardubicích v městském obvodě III. Pracuje jako zaměstnanec České obchodní inspekce. Za hnutí Úsvit přímé demokracie kandiduje jako nezávislý.

Jakým způsobem vznikala kandidátka pardubického Úsvitu, na které nalezneme pouze nezávislé kandidáty?

Sympatizoval jsem s Úsvitem již v parlamentních volbách, neboť mi jsou myšlenky přímé demokracie sympatické. Úsvit měl zde v Pardubicích a okolí nějaké stoupence, kteří se začali scházet ve Vysokém Mýtě, kde sídlí regionální kancelář pana poslance Andrleho za Pardubický kraj. Byl jsem jím a krajským manažerem osloven, zda bych nechtěl vést kandidátní listinu vzhledem k mým zkušenostem s komunální politikou. Deset let jsem totiž pracoval na Magistrátu města Pardubic, kde jsem pracoval jako vedoucí oddělení IT.

Jak tedy vypadal proces schvalování?

Lídři pověřeni sestavováním kandidátek předložili vedení Úsvitu seznam kandidujících osob. Seznam byl zkontrolován a bylo případně žádáno vysvětlení k některým kandidátům. Podle stanov Úsvitu je konečné schválení kandidátky na Grémiu a vše musel stvrdit svým podpisem předseda Okamura. Úsvit má celou řadu sympatizantů, což vidím jako velký potenciál.

Co říkáte na výsledky dosluhující koalice?

Řeknu vám to jednoduše. Do voleb jdu proto, že jsem krajně nespokojený občan. Vedení je kauza za kauzou, to je tristní.

Je něco, o čem byste řekl, že se současnému vedení povedlo?

Nedokážu si vzpomenout, že by zde byly vidět nějaké velké výsledky. Nad každým projektem bylo tisíce otazníků a diskusí.

Rádi byste prosadili snížení poplatku za komunální odpad a daně z nemovitosti. Jakým způsobem byste řešili výpadek v rozpočtu?

Peníze jsou. Občas mizí v nekonečných korupčních tunelech. Naším hlavním motem je, že chceme hospodařit, ne politikařit. Chceme dělat politiku přímo a nikoliv za zavřenými dveřmi.

Dobře, nicméně jste se ale vyhnul tomu výpadku v rozpočtu.

Já věřím, že dobrým hospodařením tyto peníze najdeme. Stačí se podívat na podporu různých soukromých projektů, jako je lední hokej.

Mezi body vašeho programu také patří odvolatelnost starostů. Ty je možné v současné době odvolat zastupitelstvem na základě zákona. Není tedy tento bod spíše otázkou celostátní politiky?

Rozhodně je to otázka celostátní politiky, zde to neprosadíme. Není to bod do komunální politiky, ale heslo Úsvitu. Úsvit je pro hmotnou a trestní odpovědnost politiků, stejně jako pro přímou volbu starostů.

Jaký názor má pardubický Úsvit na městské obvody?

Úsvit je rozhodně pro zachování obvodů, a to z mnoha důvodů. Vše se nedá přepočítávat jen na peníze. Obvody jsou rozhodně blíže k občanům. Za ta léta činnosti obvodů se na obvodech udělal obrovský kus práce. Starosta občany zná, primátor ne. Maximálně bych zrušil MO I.

Voličům nabízíte i bezpečnost pro cyklisty. O jaké konkrétní kroky by šlo?

Dodal bych nejen bezpečnost pro cyklisty. Jestliže občan platí daně, tak by se měl cítit bezpečně v kterékoli části města. Víme však, jak to tu v některých částech města vypadá. A co se týká kol, v místech, kde je zvýšená koncentrace kol (například u nádraží), by bylo dobré postavit zastřešené objekty nebo zavést kamerový systém.

Když už mluvíme o bezpečnosi, jak hodnotíte činnost městské policie?

Rozhodně si myslím, že by bylo dobré ji lépe zorganizovat. Je potřeba, aby byli policisté více vidět v ulicích. Představuji si, že policista bude mít na starosti nějakou čtvrt, kterou bude hlídat. Když procházím městem, tak všude vidím nějaké stále neřešené problémy, například zaparkovaná auta v zakázané zóně.

Pokud Vás voliči zvolí do zastupitelstva, co bude Vaší prioritou?

Myslím, že by se mělo dodělat přednádraží. Hovořilo se o tom léta, projekty však nedopadly. Zde je potřeba vyřešit návaznost vlakové dopravy na autobusovou. Někdo by mohl říct třeba letní stadion, ano chybí nám také, ale to bych mohl vyjmenovat řadu dalších objektů. Pro mě je však prioritou přednádraží.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Vítězslav Němec


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑