Pardubice podle vás

Vinařský půlmaraton ovládli běžci z Keni

19.duben 2015 20:55

V sobotu 18. dubna dorazily do Pardubic tisíce lidí, aby se mohli zúčastnit populárního Pardubického vinařského půlmaratonu. Vše začínalo už po deváté ráno, tedy v 9:20, slavnostním zahájením u Východočeského divadla.

Součástí půlmaratonu byly brusle, handbike i lidový běh

O dvacet minut později byl již odstartován Lidový běh Vaňka Vaňhy. Lidový běh představoval 1 700 m dlouhou trať, které se účastnily školy, ale i ti nejmenší odvážlivci, kteří do školy ani ještě ani nechodí. Každý zúčastněný po té získal pamětní raženou medaili Vaňka Vaňhy, hořické trubičky, ovoce a malinovku. Vítězi byli všichni, kteří závod dokončili. Školou s největším počtem závodníku byla vyhlášena ZŠ Benešovo náměstí.

Po doběhu následovala in line projížďka na bruslích na okruhu půlmaratonu, která trvala půl hodiny. Po bruslích se na kolečkách zůstalo a byl odstartován Český pohár handicapovaných v půlmaratonu, kteří jeli na přístrojích zvaných handbike trasu půlmaratonu. Závod startoval na Smetanově náměstí a končil na Pernštýnském náměstí. Výsledkem tohoto závodu se stal Miroslav Šulc s časem 36:49. Vzápětí byl odstartován půlmaraton na koloběžkách, jehož vítězem se stal Tomáš Pelc s časem 44:39. Vítězové obou kategorií přijeli z Prahy.

V pravé poledne následoval start Pernštějnské desítky. Vítězem běhu na 10 km se stal Pavel Brýdl z Trutnova s časem 35:29. V patách mu byli však dva Pardubáci a to Pavel Hladík, který doběhl na druhém místě se ztrátou 57 vteřin a Tomáš Doktor na třetím místě s časem 37:53.

Půlmaraton i mistrovství ČR

Ve třináct hodin byl odstartován všemi již očekáván půlmaraton. Účastníci nepřijeli pouze z různých koutů České republiky, ale i z různých koutů světa. Důkazem toho jsou hned první tři místa, které obsadili závodníci z Keni. Na prvním místě doběhl Maiyo K. H. Kimaiyo v čase 1:03:22, který v cíli bojoval s Moseiem Massim Komonem, který doběhl doslova o prsa druhý. Se ztrátou na vítěze 00:02:31 doběhl Paul Kiprop. Na čtvrtém místě už doběhl Čech z Liberce, Vít Pavlišta, se ztrátou 00:02:36 na vítěze.

Součástí půlmaratonu bylo mistrovství ČR mužů a žen. Na prvním místě z mužů skončil, již zmiňovaný, Vít Pavlišta z Liberce s časem 01:05:58. Na druhém místě skončil Ondřej Fejfar z Kroměříže a za ním doběhl Lukáš Olejníček z Brna, kteří byli za Pavlištou necelé dvě minuty. Z žen se na prvním místě umístila Ivana Sekerová, která závodila za AK Sokolov a doběhla s časem 01:18:37. Na druhém místě se umístila naše domácí závodnice z Pardubic, Marta Fenclová, které měla čas 01:20:04. Třetí místo obsadila Dagmar Rychnovská z Nového města nad Metují.

Kategorie půlmaratonu byly děleny podle věku, nejpočetnější byla kategorie mužů 15-39 let, která byla označována jako muži A a zúčastnilo se jí 559 závodníků. Půlmaratonu se celkově zúčastnilo 1016 mužů a nejstarším účastníkem byl obdivuhodný Jiří Pejpal, ročník 1934, který doběhl v čase 02:34:47. Závodu se účastnilo 211 žen, tudíž celkový počet závodníků samotného půlmaratonu byl 1227.

Pardubický vinařský půlmaraton je s Pardubicemi spojen již přes čtyřicet let. Je to den, kdy se sjedou všichni sportovci z okolí, aby si užili závodní atmosféry a sportu. Dalo by se říci, že představuje korunu pardubického maratonského života. Za den plných sportovních zážitků můžeme děkovat pořadateli panu Oldřichu Bujnochovi a Sportovnímu klubu KPA Pardubice, kteří závod připravili.

Tereza Čaladi (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás