Pardubice podle vás


Vandalismus v Pardubicích

15.srpen 2013 21:46

Vandalismus v Pardubicích

 Vandalové před více než 1550 lety dobyli a vyplenili Řím. Dodnes se označuje jejich jménem ničení a devastace veřejného i soukromého majetku. Co je však dnešní příčinou vandalismu? Alkohol, drogy, výchova, nezaměstnanost či cizinci? Můžeme se domnívat, že to je souhra těchto faktorů.

Bývalé kasárny Hůrka

Zejména pardubické sídliště Dubina má problémy s cizinci a Romy, kteří žijí v ubytovně v areálu bývalých kasáren Na Hůrkách. Někteří pracují ve firmě Foxconn, jsou bezproblémoví a chovají se slušně. Navíc cizinec, který spáchá zločin, ztrácí povolení k pobytu vázané na pracovní poměr.

Existují však i takoví, na jejichž chování, především hluk si stěžuje mnoho starousedlíků ze sousedství kasáren, a to i přesto, že na ubytovně jsou zavedena přísná pravidla. Lidé se pomalu začínají bát o své majetky a snaží se nevycházet pozdě v noci ze svých domovů.

Party mladistvých

Avšak i mezi občany ČR jsou problémoví lidé. Skutečný problém představují některé party mladistvých ze sídliště Dubina. Mnoho obyvatel vidělo skupiny mladíků, kteří nebyli cizinci, ale chovali se velice neurvale a ničili dětská hřiště i lavičky jen pro svou vlastní zábavu. Avšak svědkové tohoto vandalismu jen ve velice málo případech zavolali na policii. Ve většině případů se rychle vyhnuli velkým obloukem řádění mladíků a raději si nevšímali devastace městského majetku. A tak ze Studáneckého lesa postupně vymizely lavičky. Na jaře tohoto roku se mladí začali chovat ještě hůře. Na hřišti v lese zdemolovali prolézačku pro děti. Stokiloví obtloustlí mladíci se houpali na houpacím koníčkovi určeném pro maximálně desetileté děti. A nakonec vyrvali z betonu ceduli městského obvodu. Dnes už ji na hřišti nenajdete.


Autor, fotografie: Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás

Vandalismus v Pardubicích

Vandalismus v Pardubicích

Vandalismus v Pardubicích

Vandalismus v Pardubicích

Vandalismus v Pardubicích

Vandalismus v Pardubicích


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑