Pardubice podle vás


V Evropě se diskutovalo o Evropě

15.březen 2014 13:03

V Evropě se diskutovalo o Evropě

Ve čtvrtek (13.3.) se v Kavárně Evropa uskutečnilo setkání s kandidáty do Evropského parlamentu (EP). Akce se zúčasnil Edvard Kožušník, europoslanec za ODS, Miroslav Poche, zastupitel hlavního města za ČSSD a Tomáš Zdechovský, bývalý potadce v EP kandidát za KDU-ČSL. Debata navázala na besedu, kterou s kandidáty v dopoledních hodinách vedli studenti Gymnázia Mozartova.

Euroskepticismus

Během celého podvečera zaznělo hned několik palčivých otázek. Mezi ně patřil například euroskepticismus. Edvard Kožušník se vyjádřil, že je potřeba na nízký zájem o Evropský parlament pohlížet z celkového hlediska, kdy úpadek zájmu o politiku postihuje i účast v ostatních volbách. Miroslav Poche dodal, že český národ je v tomto případě zatížen pocitem izolovanosti, který pramení například z vystupování bývalého prezidenta Václava Klause.

Zahraniční politika EU

Řešila se také témata, která která budou v těchto volbách klíčová, zda půjde spíše o témata evropská či česká na úrovni evropské politiky. V tomto případě se názory kandidátů velmi rozcházely.
Na řadu se dostala i zahraniční politika, a to v souvislosti s vydáním rezoluce Evropského parlamentu k situaci na Ukrajině. Jednotliví kandidáti se shodli, že obranná politika Evropské Unie prakticky nefunguje. Edvard Kožušník poukázal například na to, že ve Španělsku směřuje zájem společnosti nikoli k událostem na Ukrajině ale ve Venezuele. Nejednotnost zahraniční politiky dle jeho slov stále vychází z historických zkušeností 19. století.

Dotace

Závěr akce patřil rozpravě nad dotacemi. Edvard Kožušník osvětlil, že problematika čerpání dotací v Čechách vychází především ze zbytečného úřednického aparátu implementačních agentur. Těchto agentur, které mají na starosti evropské dotace, je u nás na rozdíl od některých jiných zemí až zbytečně příliš. Má je dnes prakticky skoro každé ministerstvo.
Kritice se neubránil ani Tomáš Zdechovský, od kterého byla slyšet slova jako „kreténské předpisy.”
Projekt Kavárna Evropa se uskuteční také v Olomouci, Opavě, Brně, Zlíně a Žďáru nad Sázavou.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Tomáš Kouřílek, redaktor PPV


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑