Pardubice podle vás

V ČEZ Aréně se hrálo Mistrovství světa v in-line hokeji

08.červen 2014 20:35

Od 1. do 7. června se v Pardubicích konalo Mistrovství světa v in-line hokeji organizované IIHF (International Ice Hockey Federation). V České republice se uskutečnilo již potřetí v historii. Turnaje se zúčastnilo celkem 16 týmů, které byly rozděleny do dvou výkonnostních košů A a B. Každý koš se dále dělil na dvě skupiny po čtyřech týmech. Mistrovství se zúčastnily týmy těchto zemí: USA, Kanada, Velká Británie, Švédsko, Slovensko, Německo, Finsko, Slovinsko, Austrálie, Bělorusko, Rakousko, Chorvatsko, Lotyšsko, Brazílie, Japonsko a samozřejmě nesměla chybět Česká republika.

In-line vs. lední hokej

In-line hokej je velice podobný lednímu hokeji, protože je od něj odvozen. In-line hokej se nejvíce liší od ledního hokeje hrací plochou (nejedná o led ale o speciální umělý povrch) a bruslemi (hráči hrají na kolečkových bruslích). Dalším rozdílem je také puk. V ledním hokeji se hraje s gumovým pukem, zatímco v in-line hokeji s odlehčeným plastovým. Jinak je tomu i u výstroji hráčů. V hokeji mají hráči vestu a silnější kalhoty. V in-line hokeji tolik chráničů nemají, a proto se jedná oproti lednímu hokeji o méně kontaktní sport. Co se týče pravidel, největší odlišností je hrací doba. V in-line hokeji se hra hraje na čtyři čtvrtiny po 12 minutách, v ledním hokeji na tři třetiny po 20 minutách. Nejednotná je i úprava ofsajdu. V ledním hokeji je ofsajd na modré čáře, v in-line hokeji je ale na středové červené čáře. Hráč může stát u soupeřovy branky, ale může dostat přihrávku, až když spoluhráč přejede červenou čáru. V ledním hokeji musí přejet modrou čáru první puk a poté až hráč.

Český konec ve čtvrtfinále

Česká reprezentace bohužel skončila před branami semifinále. Stejně jako v minulých letech se ve stejné rozhodující fázi utkala s Kanadou. Bohužel ani letos pro nás toto utkání neskončilo vítězně a o medaili se nebojovalo již potřetí v řadě. Češi měli zápas rozehraný dobře a v polovině vedli 3:1, nic z počátku nenapovídalo tomu, o jaké půjde vzápětí drama. V poslední čtvrtině Kanada po trojici gólů převrátila skóre na svou stranu. Tři minuty před koncem utkání ale Češi vyrovnali na 5:5 a došlo tak na prodloužení, posléze i samostatné nájezdy. V nich byl bohužel úspěšný jen jediný český hráč a tak souboj skončil vítezstvím Kanaďanů 6:5.
Druhý den hrál národní tým zápas o umístění s Velkou Británií. Ten už dopadl pozitivně. Češi zvítězili 6:1 a s domácím publikem se tedy řádně rozloučili. Stejně jako v loňském roce si na šampionátu Český tým zajistil 5. místo.
Na turnaji jsme mohli vidět i známé hokejisty, jako Petra Zámorského, Jana Buchteleho, Zdeňka Čápa, Dušana Salfického a nechyběl ani hráč NHL Aleš Hemský.
Mistrovství ve finále ovládlo Finsko, které porazilo Kanadu 6:2 a získalo tak po jedenácti letech zlatou medaili. Na druhém místě skončila Kanada. USA neobhájilo své loňské vítězství a nakonec skončilo na třetím místě.