Pardubice podle vás


V čem spočívá smysl literatury

10.srpen 2014 20:42

V čem spočívá smysl literatury

Literatura. Nelze ji vnímat jako nějaký strohý sdělovací prostředek, jako pouhé skvrny na papíře nebo něco, čehož význam se s věkem rozplyne v časoprostoru. Jde o vyjádření duše.

A možná právě proto je v životech lidí tak důležitá a proplouvá s námi dekádami již po nespočet generací. Je totiž naší nedílnou součástí.

Člověk nemusí být věrným fanouškem tvorby jiných lidí, nemusí ji mít vlastně ani trochu rád. Přesto ale literatura hraje v jeho životě určitou roli. Nebyly to přece právě pohádky, které nám všem jako dětem pomáhaly usnout? Fascinovaně jsme naslouchali maminkám, a třebaže jsme věděli, jak daný příběh skončí, jelikož jsme ho předtím díky jeho nezpochybnitelné atraktivitě již několikrát slyšeli, stejně jsme se jím pokaždé nechali zcela unést. A ať chcete nebo ne, tahle bezbřehá oddanost příběhům během dětských let v nás zanechává niterní prožitky zakořeněné hluboko pod tou moderní slupkou opovrhující klasickou knihou.

Přitom není nic krásnějšího, než listování nějakým literárním dílem, čtení mezi řádky, kdy představivost pracuje na plné obrátky a vy tak můžete uniknout z reálného světa do toho alternativního, který vytvořil autor. V ten moment, kdy otevřete knihu, otevřete zároveň svou duši a mysl, vypnete nepodstatné a soustředíte se na to důležité.

To samé platí, i pokud sami něco tvoříte. A nemusí to být zrovna román. Stačí kratší text, třeba zápis do deníku nebo i školní slohová práce. Přinutí vás zamyslet se, zapojit smysly a kreativitu, využít vzpomínek, názorů, postojů, zkrátka všeho, co můžete nabídnout. Je to jako splynutí se sebou samým. A v tom podle mého spočívá smysl literatury. V sebepoznání.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Weheartit


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑