Pardubice podle vás


Účast lobbistky na schůzce k územnímu plánu je nepřípustná, rezonovalo zastupitelstvem

20.listopad 2015 08:00

Účast lobbistky na schůzce k územnímu plánu je nepřípustná

Účast advokátky Silvie Georgievové na důležité schůzce k územnímu plánu se během první hodiny zasedání zastupitelstva řešila hned několikrát. Právě té se v minulosti podařilo přesvědčit zastupitele o legalizaci Holečkovy vily, v současné chvíli je navíc nepravomocně odsouzená pro trestný čin podvodu. Georgieová se zúčastnila schůzky krajských hygieniků a architektů ze společnosti Aurum, která v současnosti na novém územním plánu pracuje. O schůzce však nevěděla hlavní architektka města Pavla Pannová.

Přítomnost Georgievové na schůzce se nelíbila hned několika zastupitelům. Milan Košař (Pardubáci) například upozornil, že je naprosto nepřípustné, aby se jednání účastnila osoba, jakou je Silvie Georgievová, stejně jako jakákoli jiná třetí osoba, na níž nebylo jednání delegováno pověřeným zastupitelem. Tím je v tomto případě náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). Ta však odmítla, že by Georgievová byla ke schůzce pověřena.

Za město nedorazil na schůzku nikdo, v územním plánu jde přitom o vysoké částky. Jednoduchá změna barvy může několikanásobně zvednout ceny původně bezvýznamných pozemků.

V návaznosti na článek MF DNES, který zazněl na jednání zastupitelstva, primátor města Martin Charvát (ANO) prohlásil, že jeho na rozdíl od minulých zastupitelů Georgievová neovlivňuje. Ta se totiž měla na radnici objevovat poměrně často. Podle Charváta je za organizaci jednání k územnímu plánu odpovědná Pannová. Právě po ní tak chtělo vedení města vysvětlení za nastalou situaci. Pannová však prohlásila, že o schůzce na odboru nevěděli a stejně tak nevědí, kým byla schůzka svolána.

Půjčka majiteli Kra Kra, Tesla a zvukový záznam

Zastupitelstvo mělo ve čtvrtek dále projednávat bezúročnou půjčku majiteli restaurace Kra Kra Václavu Reindlovi ve výši jeden milion korun. Kvůli havarijnímu stavu podchodu u Zelené brány, který dnes již téměř neslouží svému původnímu účelu, totiž musí restauraci zavřít. Reindl však půjčku dopisem z 18. listopadu odmítl, tudíž nebylo o čem hlasovat. Reindl se již při vyjednávání s městem vyjádřil, že bude požadovat náhradu za ušlý zisk, a to ve výši sedmi milionů korun. Vedení města ale na toto jednání přistoupit nechce, věc by tak mohl projednávat soud.

Řeč přišla i na výběrové řízení k areálu bývalé Tesly. Miroslav Čada, vedoucí odboru rozvoje a strategie, prohlásil, že by bylo nerozumné postupovat v otázce výběrového řízení tak rychle, jak se původně předpokládalo, neboť zájem a potenciál společnosti Foxconn by se Tesly mohl dotknout. Foxconn již dříve prohlásil, že uvažuje o několikamiliardové investici nejen do stávajících závodů, ale i do nového výzkumného centra.

František Brendl (Pardubáci) během rozpravy otevřel také téma změny jednacího řádu rady města. Brendl ocenil, že téměř po roce začnou radní opět nahrávat svá jednání. Nicméně si neodpustil poznámku, že neví, proč to trvalo tak dlouho, ani proč dříve padaly argumenty proti nahrávání jednání. K nahrávkám tak budou mít opoziční zastupitelé znovu přístup.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie - Holečkova vila: Jiří Novotný


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑