Pardubice podle vás


U Ľupťáka zasahovalo sedm policejních aut. Kvůli údajné demonstraci

18.srpen 2015 11:23

U Ľupťáka zasahovala policie. Kvůli údajné demonstraci

Nedávné šetření stavebního úřadu v občerstvení U Ľupťáka poblíž parku Na Špici vyvolalo velké diskuse především na sociálních sítích. V místě běžného šetření bylo totiž přítomno na sedm policejních aut, šéf i právnička stavebního úřadu a ředitel Městské policie Pardubice. Důvodem tolika policistů měla být údajná nepovolená demonstrace, které se mělo zúčastnit přibližně 200 lidí.

„Na místo jsme z důvodu zajištění bezpečnosti osob, veřejného pořádku a majetku vyslali 5 služebních vozidel. Do služby nebyli povolaní žádní policisté z doby jejich volna, vše bylo zajištěno v rámci výkonu služby bez mimořádných nákladů a jednotného velení,” uvedla Eva Maturová, mluvčí pardubické policie s tím, že o výpomoc žádala Městská policie, která sama na místo poslala několik strážníků. Podle té se jednalo o standardní úkon, ať už z hlediska počtu policistů či samotného průběhu. Za stanovisko Městské policie Pardubice se postavil i primátor Martin Charvát (ANO).

Právě na průběh šetření si ale stěžoval Filip Sedlák, zastupitel MO I (Naše Pardubice), který se v době šetření nacházel v místě občerstvení. „Ve 14:05 v řádné otvírací době občerstvení právnička stavebního úřadu přivolala ředitele Městské policie, který byl celou dobu na místě a řekla, že jsem podle paragrafu 62 (pozn. správního řádu) hrubě narušil jednání tím, že jsem poslouchal a nahrával jeho průběh. Že mi za toto narušení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Ředitel Městské policie mi přikázal ať nahrávání vypnu,” řekl Sedlák, kterého měla o nahrávání šetření požádat právnička manželů Ľuptovských, majitelů občerstvení. Podle něj do správního řízení nijak nezasáhl. „Seděl jsem u vedlejšího stolu a sledoval situaci. Občas jsem poodešel a bavil se s dalšími hosty.”

Sedlákovi se také nelíbilo, že byl Městskou policií omezen ve volném pohybu. „Městskou policií mi bylo znemožněno dojít si pro mé jízdní kolo zavřené před provozovnou, dále jsem nesměl použít obecní komunikaci, která okolo občerstvení vede a Městská policie mi ani nedovolila použít toaletu, která v podniku je a místo toho mě poslala do křoví,” vylíčil Sedlák.

Podle mluvčí Městské policie Pardubice Lenky Uskobové však Sedlákovi nebylo nijak bráněno volně se pohybovat mimo „bezpečný prostor.”„Pan Sedlák byl vykázán z neveřejného jednání, vzhledem k tomu, že nebyl účastníkem probíhajícího stavebního řízení. Bezpečná vzdálenost byla úředníkem určena asi na 15 metrů od úředního jednání. Pan Sedlák toto rozhodnutí akceptoval,” poznamenala Uskobová.

Sedlák však situaci popsal poněkud jinak. „Policie provedla úkon a doprovodila mě za přístěnek, kde mi vymezila místo kde mohu sedět a střežila toto místo, abych se nepřiblížil k místu jednání.”

Celé šetření probíhalo po nedávné výzvě stavebního úřadu o odstranění některých částí stavby, konkrétně oplocení, přístavby se sprchou, ocelové konstrukce zastřešení restaurace a skladu na zahradní nábytek.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Archiv Filipa Sedláka


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑