Pardubice podle vás


Tučňáci na arše: úsměvné představení pro děti i dospělé

03.březen 2015 11:00

Tučňáci na arše: úsměvné představení pro děti i dospělé

Režijní dvojboj Mariána Pecka po týdnu pokračuje komedií na biblický motiv, která si za cílovou skupinu vzala hlavně dětské diváky.

Němci a Slováci tučňákům rozumějí

Dílko Tučňáci na arše současného německého dramatika Ulricha Huba je jeho třetí inscenací vytvořenou pro děti a zároveň třetí s tučňáčí tématikou. Tři nerozluční tučňáci se v této hře snaží obelstít Noema, aby se všichni tři mohli dostat na palubu jeho archy, a uniknout tak před potopou.

Inscenace s příjemnou délkou hodina a deset minut má formu pohádkové komedie, která slibuje zábavu pro děti i dospělé. Režisér Marián Pecko tohoto slibu rozhodně dostál a jeho uvedení Tučňáků interpretuje biblický příběh odlehčenou nenásilnou formou, polemizování o existenci Boha je vedeno prostřednictvím vtipných dialogů, které se však nesnaží být zbytečně primitivní. Zkrátka lze říct, že děti zaujme příběh a dospělé humor.

Tučňáčí triplet a holub

Tři tučňáky ve složení Veronika Macková, Petr Borovec a Jana Ondrušková doprovázel bílý holub v podání Ladislava Špinera. Zmíněné dámy zvládly své role s nepatrně větší lehkostí než pánové, avšak všechny výkony byly kvalitní.

Peckova režisérská tvář se promítla i do pohybové náročnosti, která je pro něj charakteristická. Režisér je tentokrát i autorem výpravy, která je jak jinak než bílá. Nedílnou složkou představení je také hudba Róberta Mankoveckého, která kromě instrumentální podoby přináší i dvě jednoduché písně.

Přístupné pro malé i velké

Ačkoli mají Tučňáci na arše vzdáleně podobný námět jako Kejklíř z Lublinu, zpracování je diametrálně odlišné. Divák se nesmí zaleknout označení „rodinná komedie“, protože ačkoli bude dětí v hledišti na Malé scéně ve dvoře dost, dospělí se budou zaručeně dobře bavit, protože „dospělých“ vtípků je v inscenaci několik. Titul je hravý, roztomilý, oddychový a příjemně úsměvný, takže se nemusíte bát na představení zajít a vzít s sebou i děti či mladší sourozence. Marián Pecko může být se svým dílem opět spokojený.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Jiří Sejkora/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑