Pardubice podle vás


Táhnout koněm jsem se naučil až po půl roce, říká šéf festivalu šachu a her CZECH OPEN

16.červenec 2013 19:55

Táhnout koněm jsem se naučil až po půl roce, říká šéf festivalu šachu a her CZECH OPEN

Jan Mazuch se od roku 1990 věnuje organizaci Mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN, během devadesátých let se postavil do čela Českého šachového svazu, získal ocenění za celoživotní přínos českému šachu a v současné době je jedním z členů zastupitelstva městského obvodu Pardubice II. - Polabiny.

Vzpomínáte si, kdy jste si poprvé zahrál nebo co vás k šachům přivedlo?

Vzpomínám si, že  to byl kamarád, který mě k nim přivedl. Tenkrát jsme hráli venku na silnici, pamatuji si, že mu chybělo několik figurek, takže třeba táhnout koněm, jsem se naučil až po půl roce. Bylo to zhruba kolem osmi devíti let, závodně jsem začal hrál až ve čtrnácti.


Co vás k závodění přivedlo?

Já jsem člověk, který má rád sport a rád se na něj dívá, ale jsem na něj extrémně nešikovný, takže šachy byly z tohoto pohledu jasná volba.


Pardubice hostí již 24. ročník festivalu, existuje nějaký moment, který si i přes všechny ty roky rád připomenete?

Byly takové dva rozhodující momenty. Jeden - to bylo při úplně prvním ročníku, kdy jsme ještě do poslední chvíle nevěděli, zda přijede dost lidí, aby se turnaj vůbec odehrál. Jeden kolega, který ten turnaj s námi dělal, měl spoustu kamarádů v Polsku a Rumunsku, kteří přijeli. Pardubáci, když to viděli, tak se přidali a díky tomuhle rozhodujícímu momentu ten první ročník mohl vůbec proběhnout. Druhý takový zlom nastal v druhém roce, kdy se naopak hlásilo velmi hodně lidí a my neměli vůbec tušení, jak to zvládnout a celé zorganizovat. Řekli jsme si, že ale všechny přihlášky budeme potvrzovat a nějak to zvládneme. Naštěstí tenkrát přišel kamarád František Navrátil, který nám na místě pomohl s nasazováním počítačem. Turnaj sice začal o tři hodiny později, ale nakonec proběhl a na příští rok jsme měli už zkušenosti, jak se s tím vším organizačně poprat.


Jak jste se dostal k samotnému organizování turnaje?

Náš trenér, pan Záhorský, jednou přišel, to když jsme zrovna hráli s Petrem Laušmanem. Říkal, že když vidí to naše hraní, jestli bychom nechtěli raději organizovat než hrát.


Naplňuje vás stále organizování?

Určitě. I když jde již o 24. ročník, pořád nás baví si sednout na pivo a probírat, co jsme udělali dobře a co zase špatně.


Czech Open nenabízí jen šachové turnaje, ale i souboje v dalších deskových hrách, pokeru či piškvorkách. Kdy se u vás objevil první impulz rozšířit pole působnosti festivalu?

Zhruba někdy před dvanácti lety, to začalo bridžem a go. Milan Franc, který je po celou dobu ředitelem sekce bridže, znal mého kolegu Jirku Petružálka a zeptal se ho, zda bychom nechtěli přidat bridž. Další roky jsme přidali například dámu. Některé hry jsme si sami vytipovali - jako sudoku, kvůli jiným nám volali.

Na různých hrách je kromě různých typů lidí zajímavé i to, že každá má svá specifická pravidla, k šachům se pivo nehodí, k mariáši ho naopak mít musíte.


Na svých webových stránkách uvádíte, že vaším cílem je vylepšovat prostředí tohoto kraje. Co by podle vás bylo takovou nejlepší investicí pro zlepšení životních podmínek města a kraje?

Co si myslím, že by bylo reálné a nestálo tolik peněz, je dál pracovat na cyklostezkách. V současné době se pracuje na propojení Pardubice-Hradec Králové. Myslím si, že takové spojení by bylo dobré nejen pro lidi, kteří tu bydlí ale bylo by i turisticky zajímavé, stejně jako vybudování zábavního centra, protože pokud je hezky, tak je tady v Pardubicích pro rodiče s dětmi vyžití spousta, ale za špatného počasí není pořádně kam jít.


Šarlota Šudrychová, šéfredaktor Pardubice podle vás
Fotografie: René Faktor

 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑