Pardubice podle vás


Syner za třídu Míru nedostal 11 milionů. Neudělal, co měl, zní z vedení města

21.prosinec 2015 20:50

Syner za třídu Míru nedostal 11 milionů

Společnost Syner, která realizovala rekonstrukci třídy Míru, nedostane zaplaceno celkovou cenu díla. Tedy minimálně do doby, než o částce ve výši okolo jedenácti milionů korun nerozhodne soud. Podle primátora Martina Charváta (ANO) totiž společnost neudělala vše, jak měla.

„Společnost Syner argumentuje tím, že dle smlouvy zrealizovala celé dílo, a proto by ráda uplatnila své požadavky. Chtěla, abychom zaplatili celou částku. My toto nebudeme akceptovat, a to ze dvou důvodů. Některé věci zrealizovány nebyly, tudíž jim to nemůžeme zaplatit a za druhé, tento projekt byl realizován v rámci IROPu, kde jsou nesmlouvavá a jasná pravidla, jak co hradit,” uvedl Charvát.

Příkladem takových věcí je neodstranění určitých sítí či starých těles v zemi, o kterých byly podepsány vzájemné dohody, že mohou zůstat na místě. Společnost Syner přesto nyní požaduje zaplacení částky za neprovedený úkon. Ačkoli Syner navrhoval, aby o věci rozhodl smírčí soud, město se rozhodlo pro klasickou soudní cestu.

Bez chyby není ani okolí třídy Míru. Zkratka, která vede přes soukromý pozemek na Masarykovo náměstí, se stále nenachází v ideálním stavu. Vlastník, který zde již nějaký čas počítá se stavbou administrativní a obchodní budovy Nová Veselka, totiž odmítá investovat do okolních cest předtím, než bude stavba stát.

„Byl zde příslib, že vlastník začne s investicí někdy v září, říjnu. V pátek jsem se tam procházel, souhlasím, že stav se spíš zhoršil. Prakticky dnes už tam měla stát stavba. Komunikujeme to s majitelem, ten nás stále ujišťuje, že každou chvíli začnou stavební práce, takže z toho důvodu odkládá jakékoli investice do okolních cest. Bohužel to není klasická veřejná komunikace, je to zkratka přes soukromý pozemek. Město tu tedy má velmi omezený manévrovací prostor,” řekl Charvát.

Reklamace v Tyršákách a Tesla bez paintballu

Problémy se ukázaly také u druhé velké letos dokončené rekonstrukce. V Tyršových sadech se po deštích místy objevily velké kaluže, které průchod parkem značně ztěžovaly. Město se proto rozhodlo pro reklamaci.

„Dvakrát jsem si osobně Tyršáky po dešti prošel. Jednou s odstupem dvou, tří dnů, kdy myslím, že drenáže zafungovaly, jak měly. Pak jsem si je prošel přímo po dešti, tam jsem shledal určité nedostatky, které byly minulý týden reklamovány dodavateli. Jedná se o problém, který nebyl úplně dotažen. V projektu měly být chodníky výš, než je okolní terén. Tohle v určitých místech místech není,” dodal Charvát.

Během setkání s primátorem přišla řeč také na areál bývalé Tesly. Na Studentském parlamentu padl návrh využít část prostorů Tesly jako hrací pole pro paintball, vedení města však takovou možnost nevidí jako reálnou, a to z důvodů bezpečnosti, osvětlení i hygieny. O prodeji Tesly prostřednictvím poradentské firmy rozhodla minulý týden rada města.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑