Pardubice podle vás


Svět v parku: Iluze a skutečnost na jedné lavičce

18.březen 2014 21:20

Svět v parku: Iluze a skutečnost na jedné lavičce

O tom, že herec je tvůrčí osobnost, nemůže být pochyb. Jak moc tvůrčí může být, máme možnost posoudit u inscenace Svět v parku, která byla v druhé repríze uvedena na Malé scéně.

Vykročení tou správnou nohou

Název hry sám o sobě není ničím poutavý. Tento novorozenec mezi dramaty má ale skutečně mnoho co nabídnout, a to včetně dvou debutů. Za zrodem hry totiž stojí Jan Musil, herec VČD, na straně autorské a Miloslav Tichý, bývalý člen souboru VČD, na straně režisérské. A můžeme sdělit, že v obou případech se jedná o debut skutečně povedený.
Inscenace Svět v parku se odehrává na lavičce a v jejím bezprostředním, kde se setkává dívka Jana s Dagmar – ženou v pokročilém věku. Postupně odhalují, že mají mnoho společného právě ve světě iluzí, který je u každé z nich jiný.

Dobré role, dobré obsazení

Veselou dívku Janu ve hře ztvárňuje Petra Tenorová, které role evidentně sedla – alespoň se to tak zdá. S každou další rolí u ní zaznamenáváme zlepšení oproti začátkům a jsem si jistá, že u příští postavy, kterou Tenorová ztvární, budeme moci opět nějaký pokrok najít. Petra si buduje hereckou osobnost, získává charisma a má určité nadání pro tragikomično, které je schopna ve Světě v parku dobře zúročit. Její výkon byl jistý a jednoduše zajímavý.
Druhá strana lavičky v parku patřila Lídě Vláškové. Z osobního hlediska musím přiznat, že bylo příjemné Lídu opět vidět v akci. Patří mezi herečky s charismatem a osobitým způsobem projevu, na který se vždycky dobře kouká. Ve svých rolích bývá naprosto suverénní, což je u postavy Dagmar zvláště důležité.
O obou výkonech se dá souhrnně říci, že režisér si nemohl vybrat lépe. Zdůrazněme, že jevištní podoba inscenace vznikala v pěti zkouškách a hrála se bez textů, což byl u takto konverzačního kusu risk, ale vyšel bez chyby. Jelikož se hra zabývá stykem světa iluzí se světem reálným, u hereček je potřeba naprostá důvěra v jejich role a každé zaváhání by mohlo výsledný efekt zbořit. Takových zaváhání jsme se ale nedočkali, a pokud ano, byla neznatelná.

Ještě jednou, prosím

Svět v parku snoubí skvěle napsaný materiál se skvělou interpretací. Symbolika je zde naprosto zřetelná, v textu ani v podání nejsou žádné zmatky, vše je dokonale čitelné a zároveň do jisté chvíle nepředvídatelné. Tato hra s neokoukaným tématem se nedá stručně shrnout a ohodnotit, prostě by ji měl každý vidět a nechat se jí zasáhnout. Doufejme tedy, že můžeme doufat v uvedení jako plnohodnotné hry na repertoár Východočeského divadla ve stejné syrovosti a ve stejném interpretačním složení. A i kdyby ne, určitě by byla škoda to po dvou reprízách zabalit.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Josef Vostárek/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑