Pardubice podle vás


Steaplechase, včelaři i Studentská noc - to je kultura v říjnu

10.říjen 2013 09:40

Steaplechase, včelaři i Studentská noc - to je kultura v říjnu

Měsíc se s měsícem sešel a mně přísluší milý úkol vám, našim čtenářům, poreferovat o klasické kulturní scéně Pardubic.
V Automatických mlýnech máte v sobotu poslední možnost zhlédnout divadelní inscenaci Michala Bambuška Ropa z cyklu Cesty energie. Repríza 12. 10. bude poslední v tomto roce, přičemž nevím o tom, že by se inscenace měla ještě opakovat, takže kdo nechce přijít o Ropu, má poslední šanci.

Východočeské divadlo

Ve Východočeském divadle zatím probíhají abonentní představení. 15. proběhne další říjnová derniéra, tentokráte se jedná o historické drama Williama Shakespeara Richard III. Několikanásobně proběhnou představení A je to v pytli a Charleyova teta. Já bych vám ovšem doporučil Baladu pro banditu, konanou 23. 10. V této hře se snoubí herecké výkony s hudebními. Folk-folklórové kapele Trdlo napsal Marco Ivanović, šéfdirigent pardubické filharmonie, aranžmá přímo na tělo. Můžete se těšit na velmi kvalitní muzikál; musím vás ale upozornit na častou a hlasitou střelbu, která by nemusela některým prospívat.

Filharmonie

Komorní filharmonie Pardubice má již svoje abonentní koncerty za sebou. Nejbližší možný termín, kdy ji budete moci slyšet, bude 7. listopadu na společném koncertě s Orchestrem posluchačů Konzervatoře Pardubice, diriguje Libor Pešek. Program je nadmíru zajímavý: Sukův pochod V nový život, kteří si sokolové zvolili za svou hymnu, Gershwinova Rhapsody in blue, kde se sólového klavírního partu zhostí D. Wiesner a Dvořákova VIII. symfonie, řečená anglická. Na tento koncert však již nemáte šanci sehnat lístky. Nevěšte ale hlavu, o den později se v sedm hodin koná ten samý koncert ve stejném obsazení v Besedě v Chrudimi, kde by měly být lístky k dostání na místě.

Žlutý pes

Ve Žluťáku se 15. října představí tři nadějné mladé kapely v rámci akce Studentská klubová noc. Krom hostů z Hradce, The Coolers, hrající alternativní pop, se vám představí i dvě kapely z pardubického kraje, Mother’s Angels, progressive-rock z Litomyšle, a Sabrage, melodická pop-rocková kapela v čele s Julianem Záhorovským, finalistou první řady Superstar.

Městské slavnosti, Velká pardubická i průvod včelařů

Nesmíme zapomenout na Městské slavnosti, které jsou neodmyslitelně spojeny s druhým říjnovým víkendem a Velkou pardubickou. Od čtvrtka do soboty ožije centrum města klasickými řemeslnými stánky, během tohoto času se Vám představí na pódiu mnoho různých uskupení, mezi nimiž bych nepokrytě upozornil na kontrabasový kvartet, v němž sám účinkuji. Netradiční spojení čtyř, místy až pěti kontrabasů můžete okusit po sobotní druhé odpolední na Pernštýnském náměstí. V tento den se také koná tradiční průvod včelařů za asistence FS Perníčku či různých irských kapel. Irové se poté přesunou na Příhrádek. Na zámku bude připraven program pro nejmenší děti a historický šerm. V sobotu se můžeme těšit na ohňostroj, po kterém vystoupí skupina Medicimbal.
 Co říci na závěr? Koukejte na Velkou, prý je to poslední dostih, ve kterém vysedne do sedla legendární jedenašedesátiletý žokej Josef Váňa. To sice prohlašoval již o mnoha dostizích, letos to ale vypadá doopravdy. Inu, něchme se překvapit.

Jan Hrubeš, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: zdroj aktualne.centrum.cz


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑