Pardubice podle vás


Sluha dvou pánů: Moraváci odjížděli za „standing ovation“

31.leden 2014 19:18

Sluha dvou pánů: Moraváci odjížděli za „standing ovation“

Že klasika má ve světě novodobé komedie stále své místo, se přesvědčilo i publikum Východočeského divadla při čtvrtém soutěžním večeru Grand Festivalu smíchu.
Kdo by neznal jméno klasicistního dramatika Carla Goldoniho, nebo spíše název jeho nejslavnější hry Sluha dvou pánů. U nás toto dílo proslavilo především Národní divadlo v Praze, kde v hlavní roli účinkuje Miroslav Donutil. Představení se také dočkalo svého DVD. Na podzim loňského roku se stejného kusu ujalo i Moravské divadlo Olomouc, kde si „Sluhu“ zrežíroval bulharský režisér Nikolaj Pavlov Penev.

Hudební doprovod

Inscenace sama o sobě je napsaná s cílem pobavit, což se bezpochyby v Pardubicích povedlo. Scéna a rekvizity byly navrženy s určitým „hračičkovstvím“, takže skrývají invenci a originalitu. Autor kostýmů a scény Aleš Valášek se na inscenaci vyřádil. Využití scény i rekvizit s sebou obnáší pohybovou náročnost pro všechny účinkující. Hra je navíc doprovázena čtyřčlennou kapelou, která v určitých pasážích hraje populární melodie. Hudebníci sami hru zahajují a za celé jejich zapojení dostává inscenace obrovské plus.

Pohybová náročnost

Nakousla jsem pohybovou náročnost, kterou je potřeba zmínit více. Pohybová složka výkonů všech účinkujících je dokonale sesynchronizovaná, což je nutné, neboť kromě dějových kontrmelců se zde setkáváme i s kotrmelci prakticky provedenými. Tato složka hry mě zaujala nejvíc, protože oproti „Sluhovi“ jsou předchozí soutěžní hry dosti statické.

„Pardubická aktualizace”

Po chladně ostrém Všemocném panu Krottovi se na jevišti objevila opět pořádná „řehtačka“. Gagů a vtípků bylo v představení požehnaně, občas až moc, ale to záleží pouze na vkusu. Sledy vtipů, kdy je jich nakumulováno příliš mnoho, takže se ten nejlepší z nich ztratí, nepatří zrovna mezi mé šálky kávy a v první polovině jsem u přesně takových řetězových vtipů pociťovala lehkou nudu. Ale nutno přiznat, že u této hry se člověk opravdu hodně zasměje. Účinkující se navíc řádně připravili a diváci se dočkali místní aktualizace, kdy padaly poznámky mířené přímo na hostování.

Zapojení publika

Přistupme tedy k výkonům účinkujících. V hlavní roli sluhy Truffaldina se představil Roman Vencl, který celé představení odehrál se zraněným kotníkem, což je u tak náročné role úctyhodný výkon. Když bychom se soustředili pouze na Venclovo herectví, nebylo na něm nic výjimečného (nechápejte špatně, byl prostě tak normálně dobrý), ale role mu dopřává mnoho prostoru (na jevišti je téměř nepřetžitě), který mu umožňuje se během představení rozehrát, což se včera stalo. Navíc Vencl ctil žánr komedia dell'arte a nezdráhal se improvizovat a zapojit i publikum, což si diváci nesmírně užívali.

Herecké obsazení

Herecky nejvíce zaujal Vojtěch Lipina jako Florindo, který hrál ze všech účinkujících nejvíce přirozeně a byl i pohybově nejšikovnější. Trojici hlavních rolí uzavírá Tereza Richtrová jako Beatricce, která podala, dle mého názoru, klasicky divadelní výkon. Celkově však v představení nebyla žádná herecky výrazná osobnost, z jejíhož výkonu bychom si, lidově řečeno, „sedli na zadek“. V dalších rolích se představili Jiří Nebenführ, Jaroslav Krejčí, Lenka Kočišová, Vladimír Včelná, Václav Bahník a Tomáš Krejčí.

Potlesk ve stoje

Sluha dvou pánů je klasická komedie se sympatickým humorem, která dovoluje aktualizace a improvizaci, s čímž se musí vypořádat jak účinkující, tak publikum. Představení Moravského divadla Olomouc je náročné, originálně pojaté a precizně provedené. Navíc získalo jedno unikum: na konci se účinkující dočkali potlesku ve stoje, čehož jsem já osobně ve Východočeském divadle byla svědkem jen párkrát. Celkově se jedná o velmi výrazný kousek na poli komedie a představení je zatím patrně tím nejlepším, co soutěžní část Grand Festivalu smíchu přinesla.

Na číselné stupnici: 5

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Jan Procházka/Zpravodajství Olomouc


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑