Pardubice podle vás


Síla lidskosti aneb střípky hrdinství sira Nicholase Wintona na univerzitě

13.březen 2014 21:14

Síla lidskosti aneb střípky hrdinství sira Wintona na univerzitě

Čtrnáctého března přesně před pětasedmdesáti lety zasáhla Československo jedna z největších krizí a zároveň obrovská zkouška pro náš národ jako takový; německá okupace republiky. Kromě toho se ale píše také sedmdesát pět let od doby, co jeden Angličan s velkým srdcem a neuvěřitelnou odvahou zachránil z chřadnoucího Československa 669 převážně židovských dětí. S jedním z nich, které vděčí za svůj život právě Nicholasu Wintonovi, se dnes studenti z celých Pardubic i zahraničí měli možnost setkat v univerzitní aule.

Program začal v přeplněné aule zhruba o půl desáté dopoledne promítáním filmu Síla lidskosti, který sleduje průběh transportu zachráněných dětí z Prahy do Anglie, je prokládán rozhovory s Wintonovými „dětmi“ a Wintonem samotným. Jedná se o velice silný snímek, který interpretuje životní osudy dětí, jež musely opustit své rodiny a vydat se na cestu do neznáma tak realisticky, že má divák pocit, jako by stál na pražském nástupišti na jaře roku 1939 s nimi.
Tyto emoce ještě prohloubila paní Milena, dnes skoro pětaosmdesátiletá žena, jedna ze zachráněných dětí, která přijela do Pardubic, aby se podělila o svůj příběh. Víc než dojemnou zpověď ale její povídání připomínalo sérii duchaplných „provázků“ (odboček), jak by prý řekli Angličané.
Hned v úvodu své přednášky se dočkala bouřlivého potlesku všech přítomných, když se na své posluchače nevinně zadívala a řekla: „Víte, žiji v Anglii už pětasedmdesát let. Tak mi prosím odpusťte, že mi občas vypadne nějaké české slovo.“
Paní Milena vyprávěla o vzpomínkách na transport do Anglie, o tom, jak se loučila s rodiči a vítala s novými adoptivními, o anglickém čaji s mlékem, který nejprve považovala za nepoživatelný, a proto ho místo pití raději vylévala, o slibu, který si s kamarádkou ve vlaku do Anglie daly a který zněl: „Nebudeme brečet.“
Velká část přednášky připadla vyprávění o Wintonově vlaku, speciálním historickém vlaku, který při příležitosti připomínky 70. výročí činu sira Nicholase Wintona vyjel z pražského hlavního nádraží a vezl 22 ze zachráněných dětí do Londýna, kde na ně čekal samotný Winton, nenapravitelný optimista a muž šlechetných vlastností, který letos oslaví úctyhodné 105. narozeniny.
V posledních minutách, které byly přednášce vyhrazeny, přišly na řadu dotazy, na něž paní Milena s vstřícností a ochotou odpovídala. Poslední otázku pronesla jedna zahraniční studentka, kterou zajímalo, jestli se paní Milena cítí být víc Češkou nebo Angličankou.
Odpověď zněla: „Cítím se být Češkou svou duší, a Angličankou kulinářským umem.“

Anna Musilová, redaktor Pardubice podle vás 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑