Pardubice podle vás


Sexy prádlo pro pokročilé

11.březen 2014 18:48

Sexy prádlo pro pokročilé

Divadelním příznivcům je jistě známo, že Východočeské divadlo Pardubice jde s dobou a snaží se svůj repertoár mít co nejpestřejší. Jako odpoutání se od zajetých stereotypů plnohodnotně uváděných her již několikátou sezónu uvádí v cyklu INprojekty nové kousky světové dramatické tvorby.

Místo pro současnou dramatiku

Cyklus INprojekty, neboli Malé inscenační projekty světových novinek, pokračuje ve stopách scénických čtení, která nejsou pro dlouhodobější diváctvo ničím neznámým. Každosezónně se na Malé scéně ve dvoře vedle velkých premiér uvádí čtyři nebo pět titulů, jež mají určitá specifika. INprojekt se studuje na čtyři zkoušky (oproti „normálnímu“ šestitýdennímu zkoušení) a účinkující hrají s textem v ruce. Obvykle se takto uvedená hra těší premiéře a – doslova – pár reprízám. Některé tituly se ale již dočkaly svého plnohodnotného uvedení. Zmiňme Pokusné králíky, kteří byli donedávna na repertoáru, či chystajícího se Mrzáka Inishmaanského, jehož premiéra se chystá na 12. dubna. INprojekty také poskytují příležitost členům souboru pro svůj režisérský či autorský debut.

Kousek kanadské ložnice v Pardubicích

Inscenace Sexy prádlo pochází z dílny kanadské dramatičky Michele Riml a svou preméru měla v roce 2002. Premiéra pardubické adaptace se konala 24. ledna letošního roku a kromě našeho divadla se titul uváděl například v Berlíně. Zde se představení, uvedené v rámci cyklu INprojekty, dočkalo již své třetí reprízy.
Komedie Sexy prádlo pojednává o celkem všedním problému týkajícím se dlouhotrvajícího manželství. Henry a Alice jsou spolu již pětadvacet let a po takto letitém soužití jejich vztah začíná ztrácet jiskru. K oživení intimity jim má pomoci víkend v hotelovém apartmá, kde oba zjišťují, že jejich vztah nezachrání žádné experimenty, ale znovuobjevení toho, proč jsou vlastně spolu.
Režie inscenace se ujal mladý režisér Adam Doležal a pro ztvárnění manželského páru ve střední věku si vybral Romanu Chvalovou a Alexandra Postlera. Jak již bylo zmíněno, celé představení bylo odehráno s texty v ruce, ale je nutno přiznat, že po chvíli zvykání si to vůbec nepůsobilo rušivě. Tento doplněk prospěl recitačnímu projevu Romany Chvalové, ke kterému se to hodilo a který v této komedii tolik nevadil. Alexandr Postler opět ukázal svůj komediální talent. Inscenace je navíc doplněna poradenskými videi, která hru vtipně oživují.
Sexy prádlo, ačkoli se řadí mezi současnou dramatiku, dodržuje postupy klasické konverzační komedie a pravděpodobně by si našlo širokou fanouškovskou základnu. Přívětivým způsobem se dotýká témat, která něco řeknou mnoha lidem, a zároveň poskytuje inspiraci k jejich řešení. Dalo by se předpokládát, že inscenace většinově nezaujme mladší generaci, ale pro tu starší by mohla představovat lehce přikrášlenou realitu, se kterou se potřebujeme čas od času všichni setkat.

Jana Sekerová, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Michal Klíma/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑