Pardubice podle vás


Šachový turnaj Czech Open láká Němce i Araby. Poker tentokrát nebude

15.červenec 2015 10:48

Šachový turnaj Czech Open láká Němce i Araby

Pardubický šachový festival Czech Open vstupuje do další etapy. Letos totiž proběhne již 26. ročník a jak se zdá, i ten tentokrát bude velmi úspěšný. Dorazit by mohli hráči až z 59 zemí, čímž by festival překonal svůj osobní rekord. Hostit jej bude již tradičně pardubická aréna.

Festival, který začíná již zítra a potrvá tři týdny, pořadatelé oproti původním letům o několik dní posunuli. Důvodem byl pokles účastníků z Německa při loňském ročníku.

„Turnaj probíhal v době, kdy v některých z hlediska Czech Openu významných spolkových zemích ještě nezačaly školní prázdniny. Navíc letos končí ramadán již 17. července a očekáváme proto po několika letech opět účast hráčů ze Spojených arabských emirátů," vysvětlil ředitel festivalu Jan Mazuch.

Menší účast bude ale tentorkát ze strany ruských hráčů. Svou roli hraje ruská propaganda i pokles rublu.

„Dorazily k nám zprávy, že v Rusku je propaganda, která říká, že u nás nejsme k Rusům zrovna přátelští. I když vysvětlujeme, že to tak není, tak stejně dorazí méně ruských hráčů. Je to dané ale spíše ekonomicky. Klesající rubl jim návštěvu Pardubic dost prodražuje,“ řekl Mazuch pro iDNES.

Kromě samotných šachových turnajů budou moci diváci sledovat také turnaje ve skládání Rubikovy kostky, scrabblu, dámě, piškvorkách či bridži. Do Pardubic se také vrátí japonské šachy shogi či čínské šachy xiangqi.

„Bereme to jako takový pokus, uvidíme jak se chytne. Xiangqi je nesmírně zajímavá záležitost, například šachovnici uprostřed rozděluje řeka. Určitě to stojí za pozornost," poznamenal Mazuch.

Poker tentokrát nebude

Oproti minulým letům však tentokrát na Czech Open nenaváže pokerový turnaj. Pořadatelé poukázali na legislativní nejistotu, která kolem hazardu poslední dobou panuje a která je k takovému rozhodnutí vedla.

„Je pro nás důležité, aby diváci a všichni účastníci odjížděli z Pardubic spokojeni. Proto se mohou těšit na tři společenské večery na koupališti Cihelna, večerní prohlídku Pardubic, návštěvu ZOO ve Dvoře Králové, výlet do Litomyšle či turnaje v malé kopané a bowlingu," doplnil výčet akcí zástupce ředitele Petr Laušman.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Archiv redakce/René Faktor


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑