Pardubice podle vás


Rozmanitý začátek července v letním kině

30.červen 2014 19:11

Rozmanitý začátek července v letním kině

Tento týden svá filmová veledíla představí Italové, Dánové, Američané, ale vysokou laťku nasadí i Češi, a to konkrétně snímkem Příběh kmotra. To ale zdaleka není jediný výjimečný film, který bude k vidění. Čím dalším Vám kino zpříjemní sychravý začátek prázdnin?

Velká nádhera

Červenec letní kino otevře filmem Velká nádhera o stárnoucím novináři a spisovateli, který přijíždí do Říma, aby našel sám sebe. Ve víru smyslného a podmanivého velkoměsta a se skleničkou ginu s tonikem v ruce Jep proplouvá nekonečnými večírky, zatímco se pokouší čelit neúprosně plynoucímu času a přibývajícím létům. Komediální drama italského režiséra Paola Sorretiniho vás díky neotřelosti, s níž je téma zpracováno, dojme i pobaví zároveň.

Lego příběh

Ve středu se bude promítat jeden z nejlépe oceněných animovaných filmů uplynulých let Lego příběh. Sleduje osudy Emmeta, obyčejné figurky z Lega, která je nedopatřením považována za osobu určenou k záchraně světa. Na roli spasitele je ovšem Emmet zoufale nepřipraven. Jak jeho dobrodružství dopadne, můžete přijít odhalit i s dětmi už 2. července.

HBO: Velká noc

Čtvrtky, stejně jako loni, budou patřit filmům z produkce HBO. Tento čtvrtek, 3. července, se bude jednat o český dokumentární film Velká noc, který se snaží zachytit momenty nočního života české metropole. Kamera bloudí po pražských klubech, hernách, barech, ale i laciných putykách. Podle autora se jedná o obrazovou esej, jakousi impresivní koláž, jež nám dává nahlédnout do zákulisí města, které nikdy nespí.

Příběh kmotra

V pátek kino uvede Příběh kmotra, všeobecně často diskutované a kritiky omílané filmové dílo Petra Nikolaeva, režiséra slavných Lidic. V hlavní roli se představí Ondřej Vetchý, který ztvárnil Kmotra, na první pohled obyčejného otce a manžela, jenž se dostal od obchodování s hodinkami až na pozici šedé eminence české politiky. Proti němu stojí Lukáš Vaculík jako policista Cajthaml, který je případem Kmotra doslova posedlý a obětuje svůj vlastní rodinný život, aby sledoval jeho osudy. Příběh filmu lze v podstatě shrnout jako souboj mezi vírou ve spravedlnost a mocí.

Velký Gatsby

Sobota  5. července, bude zasvěcena Velkému Gatsbymu, snad nejočekávanějšímu filmu loňského roku. Oscarový velkofilm, jenž si odnesl cenu Akademie za výpravu a kostýmy, vypráví příběh Nicka Carrawaye, mladého muže, který na počátku zlatých dvacátých let odjíždí do New Yorku hledat svou vlastní verzi amerického snu. Díky svému sousedovi, tajemnému Jayi Gatsbymu, se zanedlouho stane součástí světa newyorské smetánky a všeho, co do něj patří – od všech iluzí, přes jejich lásky až po nesčetná zklamání s nimi přicházející.  Stává se svědkem nemožné lásky, neutuchajících snů a intrikánství, píše jejich příběh a nastavuje tak zrcadlo moderní společnosti a jejím soubojům.

Světová válka Z

Nedělní večer budete mít možnost strávit v přítomnosti Brada Pitta. V akčním thrilleru Světová válka Z, odvede boj na život a na smrt s virem, který způsobil gigantickou epidemii po celém světě. Nakažení jsou všude a těch, jimž se nemoc vyhýbá, zbývá jen hrstka. Gerry, kterého hraje právě Pitt, musí najít zdroj nákazy, aby mohl uspět ve válce s neznámým nepřítelem. Že se nejedná o lehký úkol, zjistí Gerry brzy, cíl jeho mise se totiž může ukrývat kdekoli na světě…

Filmový tip týdne: Velký Gatsby

Baz Luhrmann, režisér romantického dramatu Velký Gatsby, už jednou uhranul diváky i filmové kritiky podobným dílem: muzikálem Moulin Rouge. Geniální herecké i pěvecké výkony herců, oslňující hudba a dva Oscary za výpravu a kostýmy. To bylo přesně před třinácti lety. V roce 2013 si velikán americké kinematografie střihnul repete se snímkem Velký Gatsby, rovněž oceněným za výpravu a kostýmy. Klenoty pro tento film exkluzivně navrhl šperkařský dům Tiffany & Co, proto bude vizuální stránka filmu pastvou pro oči především dámám. Nic ale nepředčí samotný příběh, jenž byl nastíněn výše v textu, a který je nedostižný, jelikož vyplynul z mysli jiného amerického giganta, konkrétně spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda.  Vezmeme-li v potaz, že na jeho druhém filmovém zpracování se podílelo tolik talentovaných lidí, od režiséra, přes herce v hlavních rolích, jimiž byli Leonadro DiCaprio, Carrey Mulligan a Tobey Maguire, anglického skladatele Craiga Armstronga, který měl na starost hudbu, až po designéry a kostyméry, pak je jasné, že se můžeme těšit na velkolepý koktejl, který potěší diváka vším, co může nabídnout. A o tom, že je toho skutečně mnoho, se můžete přesvědčit už tuto sobotu v Tyršových sadech.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: René Faktor


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑