Pardubice podle vás


Rodinný podnik: Trpká sonda zabalená do grotesky

23.prosinec 2015 19:30

Rodinný podnik: Trpká sonda zabalená do grotesky

Východočeské divadlo si v předvánočním čase připravilo dvě premiéry, obě komediálního žánru. Inscenace Jistě, pane ministře s sebou nesla velká očekávání a možná touto svojí aurou zastínila druhou připravovanou premiéru. Komedie Rodinný podnik má ale mnoho co nabídnout.

Česká premiéra
Jack McCracken je připraven převzít rodinný podnik a stát se pevnou morální autoritou, která bude podnik vést na základě poctivosti k úspěchům. S postupem času však zjišťuje, že s poctivostí rozhodně daleko nedojde.

Populární britský dramatik Alan Ayckbourn je autorem téměř osmdesáti her, z nichž některé se stále těší velké oblibě. Jednou takovou je právě Rodinný podnik z roku 1987, kterou si v londýnském národním divadle autor sám zrežíroval. Východočeské divadlo Pardubice uvedlo komedii v české premiéře v překladu Zuzany Joskové a režii Roberta Bellana.

Komedie s myšlenkou
Hostujícího režiséra diváci znají již z jeho předchozí práce na oblíbené komedii A je to v pytli!. Kdo by od Rodinného podniku čekal stejně ztřeštěnou zábavu, mohl by být překvapen. Rodinný podnik je sice komedií v pravém slova smyslu, ale jeho základnu tvoří stále aktuální myšlenka snadno otřesitelné morálky, která se podřizuje individuálním zájmům. Inscenace se s nadhledem a groteskností zabývá úplatkářstvím a finančními podvody, na malém prostoru soustředí nejrůznější osobnostní typy, které semílá ono kolo rodinného podniku. Bellanovi se všechny tyto myšlenky podařilo skloubit v přehledné režii.

Široká rodina a různé typy
Díky rozličným charakterům nese každá postava určitou důležitost a většina z účinkujících dokáže i na malém prostoru zaujmout. V roli smrtelně poctivého Jacka, hlavy rodiny, se představil Jiří Kalužný, který se svou typickou lehkostí a civilností předvádí kvalitní výkon. Poměrně velký prostor dostává i Ludmila Mecerodová jako Jackova manželka Poppy. Nejvíce však zaujme Josef Pejchal. Jako soukromý detektiv Benedict Hough dokáže být vlezlý, slizký a zákeřný, na čemž Pejchal prokazuje svoje univerzální herecké kvality. Tradičně skvělá je Veronika Macková v roli Sammy, šestnáctileté dcery Jacka a Poppy, která se s nedostatkem rodičovské pozornosti vypořádává po svém, čímž do příběhu vnáší určitou tragičnost. Na druhé straně její starší sestra Tina (Jana Ondrušková) je klasickou domácí puťkou, poletující kolem svých dětí a manžela Roye (Josef Láska). Skutečnou hlavou rodinného gangu je však Petra Janečková jako Jackova švagrová Anita, která svou roli ztvárňuje s osobitostí a charismatem sobě vlastním. Další realisticky tragickou postavou je Harriet v podání Lídy Vláškové, jež je jako stárnoucí anorektička děsivě přesná. Herecké pole doplňují Jan Hyhlík, Tomáš Lněnička, Alexandr Postler, Romana Chvalová a v pětiroli Italů Petr Borovec.

Realistickou scénu představující průřez patrovým domem navrhl Nikola Tempír. Dům hraje v představení nezastupitelnou roli a jeho působivé zapojení vyžaduje přesnou práci osvětlovačů. Návrhy moderních kostýmů jsou od Šárky Bellanové.

Má pravdu, ta hra
Komedie s morálním podtextem Rodinný podnik je tématem trefou do černého. Obsahuje občas trpký, občas krutý vtip, aktuální problematiku a osobité zpracování. Robert Bellan zkrátka zinscenoval dobrou komedii „o něčem“.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Východočeské divadlo/Radek Kalhous


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑