Pardubice podle vás


Cesta k rekonstrukci třídy Míru

05.květen 2013 22:53

Cesta k rekonstrukci třídy Míru

V roce 2002 byla vypsána celostátní architektonická soutěž na její přestavbu, kterou vyhrál Ing. arch. Jaromír Walter. V září 2006 bylo na městském zastupitelstvu rozhodnuto, že se ze třídy Míru stane pěší zóna. Toto rozhodnutí ale bylo později zrušeno.

V roce 2007 byla uspořádána petice, do které se zapojilo téměř dvacet tisíc lidí. Z toho se asi 17 000 lidí vyslovilo pro pěší zónu.

„Tu petici neberu vážně. Prakticky v ní chyběla možnost ozvat se proti vymístění dopravy, myslím si, že její výsledky nejsou relevantní.“ Takto se proti petici vyslovil 24.ledna 2012 zastupitel Jiří Lejhanec v rozhovoru pro idnes.cz

V listopadu roku 2011 proběhla diskuze s veřejností v Kulturním domě Hronovická, které se zúčastnilo přibližně 140 lidí. Byly zde představeny dvě varianty nové podoby třídy Míru v centru Pardubic. První variantou byla úplná pěší zóna, druhou potom zachování jedné nebo dvou linek MHD.

Pardubičtí zastupitelé na svém jednání 24. ledna zrušili rozhodnutí vytvořit v centu pěší zónu a byl schválen návrh na zachování obousměrného provozu trolejbusů na třídě Míru.

30. dubna 2012 proběhlo veřejné projednávání rekonstrukce třídy Míru, které však skončilo fiaskem. Zástupci pardubického stavebního úřadu si vybrali termín v pondělí v 9:30 den před státním svátkem. Dorazilo tak pouze 30 účastníků ze stavebního řízení a k dohodě mezi oběma stranami nedošlo.

Pardubice získaly více času na rekonstrukci. Hrozilo totiž, že přijdou o peníze z Bruselu. Podle primátorky to byl velmi vážný stav, jednalo by se totiž i o peníze určené na opravu Tyršových sadů.

"Do 30. června příštího roku nás musí zástupci Pardubic požádat o proplacení 95 procent prostředků vyčleněných na konkrétní stavby. Tímto jsme učinili mimořádně vstřícný krok vůči městu," nechal se slyšet předseda regionální rady Martin Půta v rozhovoru pro idnes.cz 29.března 2013.

Aktualizováno 5.5.2013

Pardubice jsou zase o krok blíže k rekonstrukci. Město již vyhlásilo veřejnou soutěž, ve které hledá stavební společnost, která by proměnila starou třídu Míru v moderní bulvár. Soutěž bude dvoukolová a smlouva se zhotovitelem by měla být podepsána nejdéle na přelomu srpna a září.

„Zahájili jsme zadávací řízení. Jedná se o významnou veřejnou zakázku, u které jsou ze zákona prodloužené lhůty při výběru dodavatele. Předpokládám, že o vítězi soutěže rozhodne rada na začátku září, následně poběží odvolací lhůta," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber periodiku Deník 12.4.2013 .

Velký problém bylo projednání všech detailů s majiteli domů a s Vodovody a kanalizacemi. I to se však nakonec podařilo.

"Dotáhli jsme do konce jednání s Vodovody a kanalizacemi i s majiteli domů. Projekt je tak připravený. Firmy se mohou hlásit do soutěže až do 11. června," vyslovil náměstek primátorky Jindřich Tauber na idnes.cz 11.4.2013.

Očekává se, že veřejná soutěž značně srazí cenu rekonstrukce. Šéf stavební firmy Chládek a Tintěra hovoří o úspoře až desítek milionů.

"Obor je v krizi, práce není, a tak se všichni hlásí všude, kam to jde. Výsledkem je hlavně podrážení cen. Pokud se nyní mluví o tom, že třída Míru se opraví za 200 milionů, tak já si myslím, že nakonec se to bude stavět za nějakých 120. Firmy půjdou s cenou hodně dolů," míní Joska v článku na idnes.cz 11.4.2013.

Na tomto projektu se město dokázalo s ekology bez problémů domluvit. Ti jsou totiž také nespokojení, že v samotném srdci Pardubic není kousku zeleně.

,,Jednám se všemi dotčenými stranami, starousedlíci a podnikatelé sídlící na třídě Míru vytvořili kontaktní skupinu, se kterou jednáme. Místní jsou zastánci zachování trolejbusové dopravy a já jsem stejného názoru. Vím, že jsou ale ve vedení města i názory, že by třída Míru měla být čistá pěší zóna,“ uvedla primátorka Fraňková v Deníku 25.5.2013

Zpět na hlavní článek o plánu přestavby třídy Míru.


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑