Pardubice podle vás


Řádové sestry mají konečně své CD!

14.říjen 2014 20:25

Řádové sestry mají konečně své CD!

Nová divadelní sezóna je již v plném proudu a Východočeské divadlo kromě Lhářů (kteří měli premiéry tento víkend a vy se již můžete těšit na recenzi) vypustilo do světa ještě jednu novinku - a tou je CD oblíbeného muzikálu Jeptišky.

Newyorské jeptišky a kolegové benediktýni

Křest CD proběhla na představení Jeptišek 8. října, kdy disk přišli polít mešním vínem mniši z benediktýnského kláštera Dohnal a Postler (na velké scéně se ten den totiž hrálo Jméno růže), takže církevní duch večera nebyl narušen žádnými civilisty. Náš jednočlenný tým divadelních redaktorů samozřejmě nezůstal pozadu, nahrávku si pořídil a několikrát poslechl, aby mohl napsat krátký článek na toto téma.
Na úvod připomeňme, co jsou vlastně Jeptišky zač. Jedná se o komorní komediální muzikálek s bláznivou zápletkou. Téměř ihned se tato inscenace stala velmi populární, o čemž svědčí permanentní vyprodanost tohoto titulu. Na Malé scéně ve dvoře hobokenské řádové sestry tančí a zpívají od 21. prosince loňského roku.

Směsice žánrů a vtipné texty

Rozhodla jsem se tento článek pojmout trochu osobněji, mám k muzikálu vztah a originální znění písní z něj znám téměř nazpaměť. Jeptišky mají velmi bohatou hudební základnu, autor Dan Goggin se žánrově nešetřil, a hudba je tedy směsicí více stylů. Najdeme zde klasickou muzikálovou árii, konfrontaci dvojrole, hudbu z třicátých let, jazz, country a v neposlední řadě i gospel. Písně jsou nabité energií, což se sice podařilo na nahrávku přenést jen částečně, zato si posluchač může všímat opravdu vyvedeného překladu textů od Miroslava Hanuše, protože v samotném představení jim divák takovou pozornost nevěnuje.
V tomto ohledu se opravdu vyplatí poslechnout si píseň Kolonie (v originále „A Difficult Transition“), která je hned druhým hudebním číslem. Má vyprávěcí charakter a text nabitý různými trefnými vychytávkami. Píseň Loutka („So You Want to Be a Nun“) není sice hudebně nejlíbivější, představitelka Mary Amnesie se ale musí potýkat s tím problémem, že se stává dvojrolí s odlišnými charaktery. S tímto se Martina Sikorová poprala bravurně (střídání barev hlasu rychle za sebou je skutečně náročnou disciplínou) a v jejím podání může posluchači chvíli trvat, než si uvědomí, že je píseň nazpívána jedním člověkem. Jako jedno z nejlepších čísel vyznívá píseň Svatá Klára („Growing Up Catholic“) v podání Petry Janečkové. Píseň vyčnívá svou vážnou náladou a na CD patří mezi nejzdařilejší. Takovou vlajkovou písní celého muzikálu je číslo Mrazák („We’ve Got to Clean Out the Freezer“), které si můžete jako lákadlo poslechnout na FB stránkách VČD. Číslo je nabité energií, sází na chytlavou melodii a vtipný text. Navíc si v této písni a písni Drive In („The Drive In“) můžeme užít podařených vícehlasů. Jednoznačně nejlepším číslem představení je závěrečný – jako gospel pojatý -  Spirituál („Holier Than Thou“), kde svůj um naplno předvádí Dagmar Novotná.

Běžte na Jeptišky!

Takovýto výčet hudebních čísel samozřejmě není kompletní, vybrala jsem písně, které považuji nějakým způsobem za zajímavé a hodné vypíchnutí. Na CD naleznete sedmnáct zvukových stop, šestnáct hudebních a poslední je tím zmiňovaným překvapením, o kterém webové stránky VČD hovoří. Na CD vynikají rozdíly mezi muzikálově zdatným triem Janečková – Novotná – Sikorová a jejich kolegyněmi Janouškovou a Tenorovou, ale kdo představení Jeptišky viděl, tomu to vůbec nemusí vadit. CD je skvělým způsobem, jak si přenést část atmosféry Jeptišek domů a připomínat si ji, když se na vás zrovna nedostanou lístky, ale představení plnohodnotně nenahradí. Jeptišky je prostě nejlepší vidět naživo.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Jiří Sejkora/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑