Pardubice podle vás


Rada řešila zlevnění jízdného i výzvu ČSSD k rezignaci svého náměstka

22.červen 2015 20:41

Rada řešila zlevnění jízdného i výzvu k rezignaci náměstka

Hlavní kauzou pondělního zasedání Rady města Pardubic se stalo zlevnění jízdného pro děti a mládež ve věku šest až patnáct let. Cenový rozdíl by měl být značný; jízdné pro výše zmíněnou věkovou kategorii by se mělo zastavit na částce 450 korun za 365 dní, kdežto ještě v letošním školním roce rodiče časová jízdenka přišla na 1180 korun s platností deset měsíců. Nový ceník byl Radou schválen, podepsat se pod něj ještě musí představenstvo dopravního podniku.

Nicméně náměstek primátora Jiří Rozinek (ČSSD) i ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán (SPP) se shodují na tom, že takové zlevnění by mělo přinést hlavně plusy. Jedním předpokladem je, že bezpečnost ve městě se zvýší, jelikož děti místo jízdy na kole či pěší docházky do škol budou volit spíše jízdu autobusem nebo trolejbusem. Z ušetřených peněz také mohou rodiče svým potomkům zaplatit zájmové kroužky, na které by jinak peníze nezbyly. Negativem by se mohlo stát jen to, že při stejném počtu prodaných jízdenek jako loni by Dopravní podnik utrpěl finanční ztráty dosahující až dvou milionů korun. Tomáš Pelikán ale míní, že budou výrazně nižší; je totiž velmi pravděpodobné, že snížení ceny povede ke zvýšení zájmu o tento způsob dopravy, což by mělo z velké části ztráty vykompenzovat a současně zvýšit počet žáků, kteří budou městskou hromadnou dopravu využívat. V současné době tak činí z celkového počtu 7 800 dětí pouhá čtvrtina.

Dalším tématem byly četné opravy a rekonstrukce, jimiž město prochází. Okrajově se řešila závěrečná etapa modernizace Sokolovny na Olšinkách, která byla nedávno ukončena, nebo revitalizace Tyršových sadů, která by podle slov primátora Martina Charváta (ANO) měla být hotová na konci září. Za zpoždění údajně může nevčasná dodávka stavebního materiálu.

Jan Řehounek (ANO), náměstek primátora, krátce okomentoval naplánovanou realizaci lesoparku na Dukle. Projekt se potýká s problémy; stavební firma, která měla realizaci provést, nepodepíše smlouvu. Důvodem jsou prý jiné projekty, kvůli nimž je firma časově vytížena. Smlouva tak bude podepsána se společností, která skončila v soutěži jako druhá.

ČSSD vyzvala Rychteckého k odstoupení

Na tiskové konferenci k jednání Rady byl přítomen i Vladimír Ninger, který komentoval usnesení Zastupitelského klubu ČSSD ve věci odvolání náměstka Jakuba Rychteckého (ČSSD) z funkce. Důvodem jsou nestandardní kroky Rychteckého ve výběrovém řízení na post ředitele Kulturního centra. Kvůli možné diskriminaci některých uchazečů, která by mohla znevážit atributy demokratičnosti a transparentnosti strany, ČSSD navrhla Radě zrušení výběrového řízení. Ze stejných důvodů bylo usneseno o odvolání náměstka Rychteckého, pod které se podle slov Vladimíra Ningera podepsali všichni členové zastupitelského klubu s výjimkou doktora Svobody, který zatím souhlasil pouze ústně, jelikož je pracovně mimo Pardubice. Rychtecký rozhodnutí obdržel i v písemné podobě a nijak výrazně událost nekomentoval.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fogragrafie: ANO


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑