Pardubice podle vás


Rada města schvalovala dotace. Nejvíce financí by mělo jít na sport

17.březen 2015 19:36

Rada města schvalovala dotace. Nejvíce by mělo jít na sport

Na pondělním jednání rady to vypadalo trochu jako při vánočním rozdávání dárků. Rada města na svém pravidelném zasedání totiž schválila hned několik dotačních titulů. Rozhodné slovo ale bude mít až zastupitelstvo, které se sejde příští čtvrtek.

Podpora kultuře, cestovnímu ruchu i knihovně

Jako první na seznamu řešila rada města podporu významných kulturních akcí ve městě. Na ni by město mohlo vyčlenit až 6 milionů korun. Samostatně projednávalo vedení města také dotaci Pardubickému kraji na provoz Krajské knihovny ve výši 6,5 milionů korun.

„Podpoříme kulturu rozličných směrů - peníze půjdou na tanec, vědecký i rodinný festival, vážnou hudbu, jazz i swing. Pomůžeme financovat také činnost filmového klubu, amatérského divadla i folklorních souborů,“ řekl po jednání rady primátor města Martin Charvát.

Radní podpořili také několik projektů z oblasti cestovního ruchu, na které vyčlení přes milion korun. Jedná se především o Apetit festival (250 tisíc), Koně v akci (127 tisíc) či Retroměstečko (320 tisíc). Dotace by ale měly získat také menší projekty jako sdílení kol, půjčovna koloběžek či Pardubický spolek historie železniční dopravy, který provozuje železniční muzeum v Rosicích.

Dotace pro sport

Oproti kultuře by mohlo město podpořit sport až několikanásobně. Celkem 127 subjektů by si mezi s sebou mohlo rozdělit až 40 milionů korun. Jedná se především o podporu sportovních klubů či základních škol.

„Z Programu podpory sportu jsou dotovány tradiční a významné sportovní akce např. Pardubická juniorka, cyklistické kritérium Křivkův memoriál či Zlatá přilba, ale také činnost trenérů mládeže, spolková sportovní činnost mládeže, provoz sportovních zařízení, údržba a oprava sportovních zařízení,“ pronesl náměstek primátora Jakub Rychtecký

Příspěvek na pomoc zdravotně postiženým

Příspěvku ve výši 200 tisíc korun by se od města mohlo dočkat celkem jedenáct projektů na pomoc zdravotně postiženým.

„Uvolníme například 50 tisíc korun pro Rodinné integrační centrum, kterému tato dotace umožní zprostředkovat canisterapii (pozn. léčebný kontakt psa a člověka) pro 200 pardubických dětí. Dvaceti tisíci podpoříme alternativní aktivity, které mají přivést ke zdravému životnímu stylu malé i dospělé klienty Střediska rané péče, podpoříme například i aktivity Svazu diabetiků, které pomohou lidem chronickým onemocněním,“ poznamenal Jakub Rychtecký.

Investice do projektů městských obvodů

Zkrátka by ovšem neměly přijít ani městské obvody. Vedení města plánuje, že by do jejich gesce převedlo každý rok 15 milionů korun, tedy celkem 60 milionů za volební období. O těchto financích určených pro investiční akce by si obvody měly rozhodovat samy. Nakonec přes 70 milionů je určeno na opravy a investice do budov MŠ a ZŠ, které jsou v majetku města. Přes polovinu z těchto prostředků však bude město žádat v rámci dotačních programů.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: ANO Pardubice


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑