Pardubice podle vás


Quo vadis automatický mlýne?

25.červenec 2013 20:56

Quo vadis  automatický mlýne?

Architektura mlýnů se inspirovala Babylonskou Ištařinou bránou. Jako Babylon nemusí však vůbec skončit. Pardubice se snaží uchovat tuto jedinečnou památku.

Když Josef Gočár před více než sto lety projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze stavbu automatických mlýnů, netušil, že možná jednoho dne nahradí mouku loftové byty, úředníci, nebo umělci. Po ukončení výroby firma Unimills nabízí mlýny k prodeji. Této firmě záleží na tom, aby se z automatických mlýnů nestal brownfield, tzv. opuštěná průmyslová zóna. 

Odkoupí je developer, který z nich vytvoří loftové byty?

Lesk a bída loftových bytů


Pokud automatické mlýny odkoupí developer měl by vyřešit zejména zateplení, jelikož skrze stará jednoduchá okna snadno uniká teplo. To bude vyžadovat velké množství investic. V dnešní době navíc upadá zájem o nemovitosti. Zvláště  mezi lidmi, kteří na hypotéku nedosáhnou nebo potřebují dočasné bydlení, je největší zájem o levné malé byty. Ceny velkých bytů klesají o desítky procent ročně.

Nastoupí do mlýnů umělci?


Mlýny své prostory v červnu propůjčily k multižánrovému festivalu s názvem Automatické kulturní mlýny.
Konala se zde divadelní představení, hudební a taneční vystoupení či různé přednášky o architektuře a diskuze. Byl to nástin možné budoucnosti mlýnů. O umělecký pohled na mlýny se snaží programový ředitel Divadla 29  Zdeněk Závodný.

Nebo úřednící?


Dle vzoru Hradce Králové, který udělal městský úřad z pivovaru, by někteří politici rádi viděli
podobnou proměnu i z mlýnů. Diskuse stále probíhají na internetových stránkách www.mlynymestu.cz, kde občané mohou sami vyjádřit své nápady. Je však pravděpodobné, že se výroba do automatických mlýnů nevrátí.

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie zdroj: zde


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑