Pardubice podle vás


Pyrotechnický průzkum: hromady šrotu a dopravní značky

26.srpen 2014 19:33

Pyrotechnický průzkum: hromady šrotu a dopravní značky

Rekonstrukce jsou v Pardubicích na denním pořádku, kope se takříkajíc na každém rohu. Ne všechny rekonstrukce ale způsobí ohromné dopravní zácpy, příkladem budiž přestavba slepého ramene Labe v Polabinách. Rekonstrukce jako taková tam sice ještě nezačala, polabinští si ale již mohli všimnout vykáceného pruhu stromů v oblouku mezi dvěma cyklostezkami k zimnímu stadionu. Na tomto území v uplynulých dnech probíhal pyrotechnický průzkum.

Magnetometrie

Pyrotechnici ovšem do země nekopou, k monitorování terénu používají magnetometrii.

„Magnetometrie je geofyzikální metoda, která měří hodnotu magnetického pole země a jeho změny. Pokud se do ustáleného magnetického pole vloží ferromagnetický objekt, vyvolá to změnu magnetického pole. A tyto hodnoty při průzkumu měříme,“ vysvětluje pan Chládek, vedoucí průzkumu.

K mapování terénu používají buď GPS, nebo systém x/y, kdy průzkumník prochází hledanou lokalitou v metr širokých pásech. Po počítačovém zpracování signálů z magnetometru vznikne mapa, ve které jsou zaneseny odchylky magnetického pole od normálu. Její výřez můžete vidět na obrázku.

Šrot, značky ale žádná bomba

Sondami byly prověřeny signály, které se nacházely v malé hloubce. Zde pyrotechnici našli ale jen hromadu starého železného šrotu, jak je v Čechách obvyklé.

„Zatím jsme našli jen hromadu šrotu, dokonce i nějaké dopravní značky, ale bombu žádnou. Kdybychom nějakou našli, tak okamžitě zavoláme policejní pyrotechniky, kteří provedou likvidaci,“ říká pan Houdek, druhý pyrotechnik v terénu polabinského slepého ramene.

A jak často pyrotechnici nacházejí bomby?

„Jedná se o ojedinělé nálezy. Bomby se vyskytují v hloubkách 2 - 6 metrů a jejich detekce je spojena se stavební činnosti bombardované lokality. Preventivní průzkum bombardovaných ploch se zatím neprovádí. Vzhledem k množství bomb svržených na Pardubice v r. 1944 a skutečnosti, že cca 15% selhalo, „spí“ dosud v zemi pod Pardubicemi několik stovek pum,“ doplnil pan Houdek.

Na břehu labského ramene zbývá prověřit ještě několik signálů. Pyrotechnici však musí vyčkat příjezdu bagru. Po odtěžení svrchních bezpečných vrstev prozkoumají pyrotechnici zdroje dosud neznámých signálů. V dalších etapách budou pyrotechnici všude tam, kde jich bude z zajištění bezpečnosti zapotřebí. O průběhu prací vás budeme průběžně informovat

Pozn.: Lidově nazývaná „bomba“ je letecká puma.

Jan Hrubeš, redaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Bartolomej Horvath

Pyrotechnický průzkum: hromady šrotu a dopravní značky


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑