Pardubice podle vás


První letošní premiéra „Lháři” neoslnila

15.říjen 2014 20:51

První letošní premiéra „Lháři” neoslnila

O víkendu mezi 11. a 12. říjnem uvedlo Východočeské divadlo svoji první letošní premiéru.

Ztřeštěná komedie se skotským původem

Komedie Lháři od skotského režiséra a dramatika Anthonyho Neilsona spatřila světlo divadelních reflektorů v roce 2002, kdy byla představena londýnskému publiku. Základní zápletka spočívá v tom, jak se snaží dvojice policistů ve službě na Štědrý den oznámit postaršímu manželskému páru, že jejich dcera nepřežila autonehodu. Z nepříjemného úkolu se snaží jakkoli vymanit, až se zaplétají do stále vykonstruovanějších historek a okolností.
Na české jeviště vstoupila hra, která obsahuje prvky černohumorného sitcomu, minulý rok, a to v divadle J. K. Tyla v Plzni. Pardubičtí diváci se mohli s titulem setkat na letošním ročníku GRAND Festivalu smíchu.

Pardubice vs. Plzeň

Oproti plzeňské inscenaci je tu hned několik rozdílů. Tím prvním je fakt, že plzeňští hráli bez přestávky s délkou představení hodina a čtyřicet minut, v Pardubicích je délka téměř dvojnásobná. S tím souvisí to, že se divák v první půli neskutečně nudí, protože ačkoli se jedná o černý humor, vtípky jsou levné, předvídatelné a bez invence. Navíc se do přestávky nedočkáme žádného pořádného dějového zvratu. Druhá půlka, respektive přibližně druhá půlka druhé půlky, je na tom výrazně lépe. Dějových zvratů sice přichází několik najednou, ale náhlá ztřeštěná nálada hry začíná působit záměrně a ano, konečně přichází to vtipné.
Režisér Zdeněk Dušek v Pardubicích naposledy působil při realizaci velmi vydařeného představení Richard III. Výrazným komediálním titulem z jeho dílny byla Černá komedie, která byla rovněž povedená, a i zde v podstatě můžeme říct, že Dušek neudělal nic špatně. Jedinou výtku máme k dramaturgickému uspořádání, čemuž se věnujeme výše. Dušek má cit pro správný výběr obsazení, což se mu podařilo i zde.

Milujeme Vránu v Duškových komediích!

Dvojici hlavních hrdinů – policisty Blunta a Gobbela – ztvárňují Petr Borovec a Jan Musil. Borovec je lepším hercem na velké scéně, tento komediální charakter role mu evidentně sedl a i přes své recitátorské sklony je v ní poměrně přesvědčivý. Musil odvádí svůj standardní výkon vyznačující se nenuceností. V inscenaci mu byla přisouzena role „blbečka“ (očekávali jsme, že Musil bude hrát zkušenějšího a racionálnějšího Blunta), což je ale ve výsledku dobře, protože těžko říct, zda by Borovec tuto roli zvládl stejně dobře.
Zapátráte – li v archivu článků, narazíte na minirecenzi plzeňského představení z Festivalu, kde jsme vyzdvihovali výkon představitele Balthasara (otce oběti). Totéž bohužel nemůžeme říct o Zdeňku Rumpíkovi ve stejné roli. Rumpíkovy výkony v zásadě nejsou špatné, jsou jen pořád stejné, a herec tak málokdy doopravdy zaujme.
Zaujmout se ovšem podařilo Josefu Vránovi. Dušek ho obsadil do role svérázné ženy Gronyi, která vede lov na pedofila ohrožujícího děti z místní čtvrti. Vrána má podařenou image a až ho uvidíte, uvědomíte si, že určitě se ve vašem okolí pohybuje žena, jako je Vrána ve Lhářích. Jeho postava navíc přináší hybnou sílu do druhé půle představení. Hercův výkon ve Lhářích připomíná ten z již zmiňované Černé komedie, v níž byl Vrána prostě nezapomenutelný.
V dalších rolích uvidíte Ludmilu Mecerodovou, Josefa Pejchala a Veroniku Mackovou.
Scéna, jejíž autorem je Jaroslav Máčal, je navržena jako vánočně vyzdobený obývací pokoj v anglosaském stylu. Soudobé kostýmy navrhla Kateřina Hájková.

Poněkud líný start

Komedie Lháři rozhodně není žádným blyštivým přírůstkem na repertoár, spíše na nás působí jako taková „volba z nutnosti“. První půlka představení je úmorně nudná, druhá už sice má co nabídnout, ale ani to není nijak omračující. Dušek je tak jedinou paralelou mezi Lháři a Černou komedií, která je posledním ryze komediálním titulem (nepočítaje Shakespearův Sen noci svatojánské, to je titul spíše pohádkový), který se svým zpracováním do diváckých pamětí skutečně zapsal.  Kdo se však počítá mezi fanoušky Petra Borovce či Jana Musila, určitě si díky prostoru, který jejich role nabízejí, přijdou na své. Každopádně začátek sezóny by mohl být působivější.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Michal Klíma/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑