Pardubice podle vás


Protesty proti slučování škol znějí napříč celým krajem

17.prosinec 2013 14:29

Protesty proti slučování škol znějí napříč celým krajem

Rada Pardubického kraje, která z počátku měsíce doporučila zastupitelstvu kraje sloučení deseti škol, čelí ostré kritice. Odbor školství a kultury, který v čele Janou Pernicovou, náměstkyní hejtmana, splynutí učilišť, středních škol a gymnázií přichystal, totiž danou problematiku předem s nikým neprojednal. Takové jednání se nelíbí ani místním samosprávám ani ředitelům jednotlivých škol.

Nedostatek financí i nenaplněná kapacita

Kraj argumentuje nedostatkem finančních prostředků na platy učitelů, na které v příštím roce dostane o 33 milionů méně. Přesné odhady, kolik učitelů by tak ale díky slučování mohlo přijít o práci, nejsou zatím známé. Dalším problémem pak podle kraje zůstává nenaplněná kapacita škol, která se v současné době pohybuje okolo 64%. Kraj by tak měl na provozních nákladech díky nevyužití některých objektů ušetřit od jednoho do dvou milionů korun.
Konečné rozhodnutí ohledně splynutí škol připadá na zastupitelstvo kraje, to o něm bude hlasovat již za dva dny - 19. prosince. Pokud ke sloučení některých z níže uvedených škol dojde, vytvoří se zcela nový právní subjekt. Na místo ředitele či ředitelky pak bude vyhlášeno konkurzní řízení.

Slučování v Pardubicích

Se splynutím škol se v nedávné době musely potýkat i pardubické elektrotechnické školy (SOŠ elektrotechnické a strojní a SOU Pardubice, Do Nového a SPŠE a VOŠ Pardubice, Karla IV.) do jedné instituce je sloučil kraj a to k 1. září letošního roku.
Otázka slučování však hýbala městem už minulý rok, kdy kraj nepotvrdil znovuzvolení Jitky Svobodové do funkce ředitelky Gymnázia Dašická. Události tehdy provázely demonstrace především ze strany studentů, kteří chtěli protestem vyjádřit nejen podporu starému vedení ale i své stanovisko v otázce slučování se Sportovním gymnáziem Pardubice i jakoukoli jinou střední školou.

Seznam škol navrhovaných ke sloučení

1) Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk a Střední odborné učiliště opravárenské, Králíky, Předměstí 427
2) Střední průmyslová škola Chrudim a Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, Třemošnice, Sportovní 322
3) Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto a Gymnázium Vysoké Mýto
4) Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická, Svitavy, T. G. Masaryka 47 a Střední zdravotnická škola, Svitavy, Purkyňova 256
5) Gymnázium, Moravská Třebová, Svitavská 310 a Gymnázium, A. K. Vitáka 452, Jevíčko

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Střední průmyslová škola Chrudim


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑