Pardubice podle vás


Prodej městských bytů vzbuzuje emoce. ODS požaduje stažení návrhu

13.květen 2015 17:51

Prodej bytů vzbuzuje emoce. ODS požaduje stažení návrhu

Čtvrteční zastupitelstvo patrně přinese svou obvyklou dávku emocí. Alespoň to vyplývá z postojů opoziční ODS vůči prodeji 117 městských bytů či novým statutům kontrolního a finančního výboru, které počítají s členstvím i pro neobčany města.

S prodejem bytů má problém ODS i SPP

Při pondělním jednání Rada města odsouhlasila prodej celkem 117 bytů, který by měl Pardubicích prostřednictvím veřejné dražby vynést okolo sto milionů korun. ODS však doporučuje tento návrh stáhnout a nejprve diskutovat o celkové koncepci zbytného majetku. Podstatným také zůstává podle Petra Klimpla, předsedy zastupitelského klubu ODS, sociální aspekt celého prodeje.

Karel Haas, nový oblastní předseda ODS, upozornil, že i přes případný prodej bytů, se nejedná o náhlou svévolnou snahu poškodit nájemníky. Tyto byty již byly určeny k privatizaci a jejich nájemníkům nabídnuty k odkoupení. Při změně vlastníka se navíc pro nájemníky nic nemění.

„Bytová jednotka tak bude prodána i s břemenem nájemní smlouvy. To znamená, že se nikdo nemusí obávat, že bychom ho nechali vystěhovat na ulici,“ upozornila na podmínku prodeje v prohlášení města náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

ODS ale není jediná, která má s návrhem problém, ten kritizuje také bývalý náměstek za SPP Michal Koláček: „Celých 64 procenta těchto nájemníků je starších 60 let a v bytě bydlí často několik desítek let. Představa, že se v tomto věku budou stěhovat, což jim město hodlá nabídnout, je pro ně ekonomicky, ale především morálně neakceptovatelná. Ještě horší je však představa, že jim město "prodá střechu nad hlavou". Nový majitel vzešlý z dražby může být kdokoli. Nájemní smlouva sice přechází na nového majitele, ale dát výpověď je dnes jednodušší, než kdykoli dříve.”

Pochybné kroky Rady

Další pochybnosti u některých zastupitelů ODS vzbuzuje navýšení pronájmu městské lóže na dostihovém závodišti, který se oproti minulému roku zvedl o 61 % z 1,5 milionu (za rok s DPH) na 2,42 milionu korun.

Karel Haas, zastává mimo jiné také funkci předsedy kontrolního výboru zastupitelstva, které na svém posledním jednání jednomyslně přijalo usnesení, v němž říká, že není možné, aby Rada města rozhodovala o tak cenném území, jakým je prostor letního stadionu a jeho okolí, sama. Výbor tak reagoval na nedávné vize primátora Martina Charváta a náměstkyně Heleny Dvořáčkové, které proběhly v médiích ohledně letního stadionu a na vypracování studie na využití tohoto prostoru za 300 tisíc, aniž by se k němu jakkoli vyjádřilo zastupitelstvo.

Petr Klimpl, také poukázal na několik záměrů Rady v souvislosti s dotacemi pro aglomeraci Hradubicko, které mnohdy neřeší prioritní záležitosti města. Díky podmínce kofinancování by tak město mohlo zaplatit na ne úplně nejdůležitějších projektech až půl miliardy korun.

Zastupitelský klub ODS naopak plně podpoří dotaci na provoz letního kina a vybavení pardubické nemocnice.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑