Pardubice podle vás


Primátoři chtějí garanci na peníze z EU

10.Únor 2015 19:55

Primátoři chtějí garanci na peníze z EU

Během minulého týdne se primátoři statutárních měst sjeli do Plzně, aby zde diskutovali o nutném zajištění dostatku financí z Evropské unie na územní rozvoj a investice. Jejich shoda panovala ohledně 65 miliard korun na takzvané integrované územní investice (ITI) a 10 miliard na integrované plány rozvoje území (IPRÚ).
Zatímco v případě ITI je požadovaná částka stanovena v Dohodě o partnerství, kterou Česká republika uzavřela s Evropskou unií, finance na IPRÚ nemají v dokumentu žádné speciální umístění. Počítá se s nimi až v Národním dokumentu k územní dimenzi, ten však některá ministerstva jako řídící orgány pro přípravu výzev na projekty příliš nerespektují.

„S kolegy, primátory statutárních měst ČR, jsme se shodli, že je nutná koordinace našich agend a postupů, které vedou k získávání evropských dotací. Příkladem můžou být fondy ITI, kde se území a dotace do něj řeší z globálního hlediska, které přesahuje hranice měst i regionů,“ řekl k jednání pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Primátoři: Návrh novely zákona o NKÚ je špatný

Na jednání Komory statutárních měst se řešila také současně projednávaná legislativa. Informace se týkaly například zákona o provozování hazardních her, financování sociálně právní ochrany dětí na obcích, novely zákona o ochraně zemědělského původního fondu či novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu.
S ohledem na projednávanou novelu Nejvyššího kontrolního úřadu poukázali představitelé statutárních měst na duplicitní či až multiplicitní kontrolu, se kterou se samospráva běžně potýká. S rozšířením několika pravomocí se obávají dalšího nárůstu kontrolujících subjektů. Statutární města tak upozorňují, že již dnes různé orgány mnohdy dochází k různým závěrům. S následnými spory se pak mnohdy musí poprat soudy.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Svaz měst a obcí České republiky


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑