Pardubice podle vás


Primátorem je Charvát. Náměstci zažili grilování

22.listopad 2014 10:26

Primátorem je Charvát. Náměstci zažili grilování

Včerejší odpolední ustavující schůze zastupitelstva města nepřinesla žádné překvapení. Primátorem se s počtem 26 hlasů stal Martin Charvát. Na post primátora byl sdružením Pardubáci nominován také Vladimír Ninger (ČSSD), ten však kandidaturu s díky odmítl.

Patrioti Pardubic na schůzi chyběli

Celkem 37 zastupitelů se v pátek sešlo, aby vyslovilo slib a zvolilo nové vedení. Oba zastupitelé za Patrioty Pardubic Jiří Lejhanec a Jan Linhart se však z účasti omluvili. Hned v úvodu jmenovaly zastupitelské kluby své zástupce do volební komise. Do čela se postavil Martin Kolovratník (ANO), který je taktéž předsedou volební komise Poslanecké sněmovny.

Volba primátora

„Nabízím vám svou praxi v oboru, zkušenost a práci, která povede ke zlepšení tohoto města a života v něm. Správa a vláda věcí veřejných se zase vrátí blíž k občanům. Budete tvrdě pracovat za zájmy občanů. Jak jsem dopředu avizoval nehodlám sedět na více židlích, a proto se všech funkcí v Rozvojovém fondu po skončení zastupitelstva v rámci rady vzdám. Současně toto budu vyžadovat i od vás. Ve funkci primátora chci být dobrým manažerem. Provedeme analýzy rozpočtu města a navrhneme řešení, jak s ním dál nakládat. Budeme upřednostňovat projekty, u nichž jsme přesvědčeni o přínosu pro většinu obyvatel tohoto města,” slíbil v úvodu své řeči Martin Charvát.

Nový primátor také vytyčil priority v oblasti rozvoje letiště, cyklostezek či sportovních areálů. Také upozornil na to, že dojde k auditu projektů s podílem fondů EU.

Grilování nových náměstků

Patrně nejzajímavější částí ustanovující schůze se stala volba nových či v případě Jiřího Rozinka (ČSSD) staronových náměstků. Právě do Jiřího Rozinka se jako jedna z prvních pustila nyní již bývalá primátorka Štěpánka Fraňková (SPP). Ta mu v rozpravě vyčetla jeho nedávno pronesený názor ohledně rozpočtového provizoria jakožto prioritního řešení. K diskusi se přidal také František Brendl (Pardubáci). Rozinek však takové tvrzení popřel, podotkl ovšem, že termín pro schválení nového rozpočtu se krátí. Debatu na toto téma uzavřel Martin Charvát s tím, že schválení rozpočtu je plánováno na polovinu prosince. Rozpočtové provizorium by znamenalo, že by se každý měsíc uvolnila 1/12 z předchozího rozpočtu.
Grilování však čekalo hlavně na Jana Řehounka, který je v politice úplným nováčkem, přesto ho hnutí ANO jmenovalo na post náměstka s gescí pro dotační politiku, projektový management, strategický plán a rozvoj města, veřejné zakázky a kapitálovou správu. Právě první zmíněné, tedy dotační politiky se týkala většina otázek ze strany opozičních zastupitelů. Jan Řehounek tak musel před zraky přítomných vyložit svou pracovní minulost a také přiznat, že s čerpáním dotací prozatím nemá žádné zkušenosti. Právě politická nezkušenost i nepřesvědčivost v případě některých odpovědí se projevily v samotné volbě, kdy Řehounek získal nejmenší podporu v porovnání s ostatními náměstky.
Svými výroky ohledně nedostatečného čerpání dotací rozezlil například Štěpánku Fraňkovou. Vůči Řehounkovým slovům se ohradil také František Brendl (Pardubáci), který reagoval na odpověď ohledně podpory tří konkrétních projektů, na které se nové vedení zaměří. Brendl Řehounka upozornil, že park Na Špici, který zařadil ve výčtu vedle třídy Míru a Tyršových sadů, se bude za čtrnáct dní otevírat a tedy se není, na co zaměřovat.
Karel Haas (ODS), který na ustavujícím zastupitelstvu působil dojmem jednoho z nejlépe připravených, měl také dotazy na Helenu Dvořáčkovou (ANO), a to konkrétně na využití Automatických mlýnů. Do nich by se podle Dvořáčkové mohly přestěhovat především ty organizace, které sídlí v budovách za jejichž nájem musí město platit.
Čtvrtým náměstkem se stal Jakub Rychtecký (ČSSD), který je zároveň tiskovým mluvčím Pardubického kraje.

Výbory v rukách opozice

Karel Haas, který se stal předsedou kontrolního výboru také ještě přes svým zvolením otevřel také téma vysoké procentuální neúčasti Vítězslava Novohradského při hlasování. Ten na výtku reagoval slovy, že dojde k přesunu jednání rady i zastupitelstva na vhodnější čas, než jak tomu bývalo dosud. Předsedou finančního výboru se stal Václav Snopek (KSČM).

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Stanislav Kolařík

Jiří Hájek (SPP)

Martin Charvát při své řeči předcházející jeho zvolení


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑