Pardubice podle vás


Prima sezóna ve VČD

25.červen 2014 20:03

Prima sezóna ve VČD

Divadelní sezóna 2013/2014 se nezadržitelně chýlí ke konci, ve Východočeském divadle ji definitivně uzavře triplet derniérových představení Snu noci svatojánské. A co že přinesla – brzy již uplynulá – sezóna? Zde je krátké shrnutí.

Premiéry pod drobnohledem

Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo osm premiér, z nichž dvě se odehrály v prostorách Malé scény ve dvoře. První nově uvedenou inscenací byla konverzační komedie A je to v pytli! režiséra Roberta Bellana, která se v únoru představila na GRAND Festivalu smíchu jako soutěžní titul. Není divu, jedná se o zábavné představení plné vtipných situací, na které si divák může zajít klidně i dvakrát a stále ho to bude bavit.
Veselou náladu začátku sezóny „zchladilo“ ponuré středověké drama Jméno růže v režii Petra Kracika. Opět jde o velmi dobře zinscenovaný titul, který má ale poměrně kolísavé tempo.
Druhá prosincová premiéra a zároveň první letošní premiéra na Malé scéně byla velkým překvapením. O Jeptiškách v režii Lumíra Olšovského lze stručně říci, že patří mezi tahouny sezóny.
Nabitá sezóna se ovšem dočkala i jednoho propadáku, kterým je inscenace Rozbitý džbán. Komedie režiséra Víta Vencla je dlouhým (i přes to, že trvá hodinu a čtyřicet minut) a nudným kusem, který, ačkoli se velmi snaží, nepobaví a ničím jiným nezaujme. Rozbitý džbán nezachrání ani herecké výkony.
I kvůli zklamání z předešlé premiéry bylo velmi příjemné zhlédnout muzikál Cabaret (režie Petr Novotný), o kterém se dá bez výčitek říct, že se jedná o jednoznačně nejlepší titul uvedený v posledních letech. Kruh věrných fanoušků této inscenace doufají v alespoň širší nominaci na cenu Thálie pro představitele hlavních rolí.
Na vydařený kabaretní náboj navázala černá komedie Mrzák inishmaanský, jež byla režisérským debutem pro herce Ladislava Špinera. Opět se jedná o inscenaci, na kterou se vyplatí zajít několikrát.
Druhý sezónní titul pro Petra Novotného byla divadelní adaptace oscarového snímku Králova řeč. Jedná se o velmi působivou inscenaci s podmanivým a dojemným finále. Navíc je postavená na strhujících výkonech Martina Mejzlíka a Jiřího Kalužného.
Sezónu uzavřela satirická komedie Zojčin byt v režii Jansze Klimszy, která ale nenavázala na tempo, jenž nasadil Cabaret a další dvě premiéry toto tempo udržely. Komedie se dotýká neaktuálních témat a jako závěr sezóny se jedná o slabý titul.
Celkově se dá sezóna shrnout jako vyvážená a v kontextu předchozích let i jako velmi povedená. Nabízí několik opravdu podařených titulů, které se (snad) z repertoáru jen tak nevytratí.

Co přinese příští rok?

Na závěr tu máme pár tipů na příští sezónu: První premiérou by měla být situační komedie Lháři, která v nastudování Divadla J. K. Tyla v Plzni soutěžila na letošním GRAND Festivalu smíchu. V režii hostujícího režiséra Mariána Pecka se představí hned dva tituly: Kejklíř z Lublinu a Tučňáci na arše. V následujícím roce se můžeme těšit na světoznámé drama Kdo se bojí Virginie Woolfové? A jako již tradičně Východočeské divadlo uvede i jeden muzikálový titul, tentokrát to bude česká klasika Limonádový Joe a premiéra se bude konat na Kunětické hoře. Pro podrobnosti o zmíněných titulech a dalších premiérách odkazujeme na dramaturgický plán na příští sezónu, který je umístěn na webu VČD.
Nám divákům nezbývá nic jiného než doufat, že následující sezóna bude stejně dobrá, jako ta letošní. A tu letošní si ještě užijme, než dáme „Snu“ sbohem.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Michal Klíma/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑