Pardubice podle vás


Příležitosti pro zájemce o přírodní vědy se v Pardubicích najdou, říká Jiří Etrych, držitel zlata z Baku

16.srpen 2015 18:50

Příležitosti pro zájemce o přírodní vědy v Pardubicích jsou

Český tým složený ze čtyř gymnazistů, který se v červenci zúčastnil Mezinárodní chemické olympiády v Baku, získal cenné kovy. Nejúspěšnější byl Jiří Etrych z Pardubic, který se se svým bodovým ziskem zařadil na 30. místo mezi 290 středoškoláky ze 75 zemí světa. Zlatými medailemi bylo oceněno prvních 35 míst.

Jiří Etrych (*1997)

Pochází z Pardubic, kde v současné chvíli studuje na Gymnáziu Dašická. Pravidelně se účastní nejrůznějších soutěží, z té poslední v Baku si odvezl zlatou medaili. V minulosti působil jako redaktor portálu Pardubice podle vás.

V oblasti chemie sklízíš úspěchy už delší dobu. Kdy ses o ni poprvé začal víc zajímat?

Zájem o chemii i jiné přírodní vědy se u mě objevil někdy na nižším stupni osmiletého gymnázia, patrně hlavně zásluhou učitelů organizujících předmětové olympiády. Chemie mě začala bavit, byl jsem v ní i úspěšný a tehdy jsem se asi rozhodl věnovat se jí více do hloubky.

Letošní olympiáda v Baku byla nezvykle obtížná. Co podle tebe bylo nejhorší na řešení ať už teoretické či praktické části soutěže?

U praktické části je jako obvykle asi nejnáročnější vejít se do časového limitu, pět hodin na tři rozsáhlé laboratorní úlohy je přeci jenom šibeniční termín, nicméně nakonec se mi podařilo stihnout většinu. Teoretická část – letos 8 úloh na celkem čtyřiceti stranách formátu A4 – byla zase obtížná, co se samotných úloh týče. Musím přiznat, že dvě z nich byly pro mě téměř neřešitelné.

Český tým získal celkem čtyři medaile, a to jednu zlatou a tři stříbrné. Doufali jste, že byste mohli dosáhnout tak skvělého úspěchu?

Upřímně řečeno – nedoufali. Počítali jsme s tím, že snad dodržíme standard českých výprav posledních několika let a přivezeme čtyři medaile, ale výsledek převýšil naše očekávání.

Probíhá před olympiádou nějaká spolupráce mezi členy týmu nebo spíš jede každý sám na sebe?

Známe se všichni dobře, potkáváme se už několik let na různých soustředěních a akcích olympiády a i na IChO jsme se připravovali společně. Rozhodně si myslím, že fungujeme jako dobrý tým.

Výběr týmu účastnící se olympiády je tradičně tříkolový. Vnímáš vůbec ostatní studenty tady v Čechách ještě jako konkurenci?

Rozhodně, i když možná, že ani nejde o konkurenci. Například velká část účastníků celostátního kola jsou mí kamarádi, takže jde spíš o takové zdravé soupeření. Nakonec vždycky záleží na tom, jak se komu povede konkrétní test, a to je spíše o štěstí.

Jak již bylo řečeno, olympiáda se letos odehrála v Baku v Azerbajdžánu. Oslovilo tě něčím tohle město?

Rozhodně oslovilo, Baku je krásné a progresivní město, které dokáže skloubit historickou i moderní architekturu. Pochopitelně se projevuje, že Ázerbájdžán je díky ropě bohatá země, a tedy například výstavbu budov od světových architektů si mohou dovolit.

Zmínil jsi, že na soutěžích potkáváš spoustu studentů. Dokázal bys říct, zda se podle tebe chemie na českých školách dobře vyučuje?

Asi se nedá hovořit o výuce chemie obecně, záleží na konkrétní škole, případně na konkrétních učitelích, jestli dokážou studenty nadchnout (protože to je na výuce vždy to nejdůležitější). Co v Čechách funguje velmi dobře, je Chemická olympiáda a její přípravné a vzdělávací akce, kde nejenže přednáší vskutku špičkoví odborníci, ale kde se i vytváří úžasná komunita lidí se zájmem o chemii.

Příští rok tě čeká maturita. Budeš se i po dokončení gymnázia dál věnovat studiu chemie na vysoké škole?

Je to docela pravděpodobné – chtěl bych se věnovat chemii nebo nějaké rozšířené kombinaci chemie a ostatních přírodních věd. V tuto chvíli je ještě otevřené, na jakou přesně školu půjdu a jestli to bude tady v České republice, nebo třeba ve Velké Británii.

Určitý čas jsi psal i pro Pardubice podle vás, kdy ses zabýval především děním ve městě. Mohlo by podle tebe právě město udělat něco, čím by podpořilo zájem studentů o obory jako je chemie, fyzika či biologie? Například ve spojení s místní univerzitou?

Město pravidelně oceňuje úspěchy pardubických studentů, což je jistě chvályhodné, minimálně z hlediska symbolického významu takového ocenění. Ani univerzita nezůstává stranou – podílí se na organizaci Chemické olympiády i jiných soutěžích a umožňuje studentům i stáže na svých pracovištích. Lze tedy říci, že když se člověk rozhodně věnovat nějaké přírodní vědě, příležitosti se už naskytnou. Důležitější je tedy spíše prvotní motivace – na půdě škol - i zde se naštěstí v poslední době investovalo z Evropských rozvojových fondů do lepšího vybavení laboratoří a podpory přírodovědných a technických oborů vůbec.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Jiří Etrych

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán

Baku, Ázerbajdžán


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑