Pardubice podle vás


„Přijížděl jako nepřítel.“ Prezident navštívil gymnázium

11.září 2013 18:26

„Přijížděl jako nepřítel.“ Prezident navštívil gymnázium

Bodyguardi, zákaz focení a provokativní otázky z řad studentů. Prezident Miloš Zeman si ve svém třídenním programu udělal prostor také pro návštěvu Gymnázia Dašická. Místo přednášky dala hlava státu přednost volné diskuzi, které se účastnili studenti maturitních a předmaturitních ročníků.

Před samotným začátkem ředitel gymnázia Luděk Burian komentoval zprávy v médiích, které se vytvořily kolem plánované návštěvy prezidenta. Objevovaly se informace o tom, že učitelé odrazovali studenty od nevhodných otázek. Personál školy studentům prý připomínal, že je brzy čeká maturita. Vedení školy však toto tvrzení rezolutně odmítá.

,,Skoro každý učitel, který přijde do hodiny, nás začne přesvědčovat, ať neblbneme, že maturujeme. Dotazy pokládat máme, klidně i nepříjemné, ale ne provokativní nebo hloupé. A v žádném případě si nemáme brát placky se Schwarzenbergem. Žádnými sankcemi nám ale nikdo nehrozí, spíš je to formou důrazného upozornění," uvedl pro server www.idnes.cz student, který si nepřál prozradit své jméno, 11.9.2013.

Sám prezident Miloš Zeman poté uvedl, že na provokativní dotazy je připraven.

„Prosím o jedině provokativní otázky, protože jedině ty mají smysl.“ 

Provokativních dotazů padlo několik. Studenti Zemanovi vyčítali finanční zátěž jeho návštěvy, kritizovali jmenování některých ústavních soudců a přirovnávali jeho plánované setkání s občany na Perštýnském náměstí k jisté formě předvolební kampaně. Dotazů se za zhruba 45 minut stihlo pouze několik, neboť hlava státu na většinu z nich reagovala dlouhými monology, které tradičně doplňovaly citáty z různých knih.

Jak návštěvu hodnotí studenti

,,Přijížděl víceméně jako nepřítel. Zaráží mě, že zavítal na školu, kde převážná většina studentů patří mezi jeho odpůrce. Jak se dalo čekat, mluvilo se o aktuální politice. To mě příliš nezajímalo, protože se již dříve všechno objevilo v médiích. Chtěl jsem slyšet také něco apolitického," uvedl pro server Pardubice podle vás student maturitního ročníku Ondřej Podsztavek.

,,Dotazy byly ze strany studentů zvládnuté dobře, bohužel pan Zeman odpovídá pomalu a obšírně, a tak to, co proběhlo, byl jen zlomek diskuze, kterou bych si představoval. I tak ale byla přínosná. Mrzí mne jen, že byla celé akce zahalená stínem mystifikací o omezování svobody projevu, které šíří některá média," řekl student gymnázia Jiří Etrych.

Ovlivňování učiteli?

Studenti vypovídají, že zprávy v médiích byly většinou překrouceny. Učitelé k nim opravdu promlouvali, ale spíše je poučovali o zásadách slušné diskuze.

„Já jsem se s tím osobně nesetkal a to zjištění pro mě bylo šokem. Toto by se v dnešní době dít nemělo,“ odpověděl student maturitního ročníku Adam Plachý.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás

Fotografie: gypce.cz

Fotka 7

Fotka 6

Fotka 5

Fotka 4

Fotka 3

Fotka 2


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑