Pardubice podle vás


Přelom prázdninových měsíců bude doprovázet adrenalinová smršť

28.červenec 2014 19:49

Přelom měsíců bude doprovázet adrenalinová smršť

V pondělí již téměř tradičně letní kino uvede italský film a ve čtvrtek budete mít jedinečnou příležitost vzít do Tyršových sadů děti – promítat se bude snímek Oggy a škodíci. Majoritní část programu ale budou tentokrát tvořit akční snímky, které vám rozproudí krev v žilách – půjde o filmy jako Konečná, Nevědomí či Zmizení.

Ať žije svoboda

Poslední červencové pondělí uvede letní kino italský snímek Ať žije svoboda, v němž v hlavní roli zazářil talentovaný herec Toni Servillo (kterého jste měli možnost v letním kině vidět 1.července ve Velké nádheře). Vypráví o politikovi Enricu Olivierim, předsedovi nesilnější politické strany, který je ale na pokraji krize – jeho moc a vliv podléhají úpadku. Když jednoho dne Olivieri zmizí a ve společenských kruzích se začínají šířit fámy, protagonista šedé eminence Andrea Bottini nastrčí veřejnosti Olivieriho dvojče. Jeho bratr trpící bipolární poruchou je však Olivieriovým přesným opakem. Rozesmátá tvář, lehkost, s jakou přijímá realitu a poetičnost vyjadřování způsobí strmý vzestup politické strany zpět na výsluní. Nečekanou politikovu popularitu však někdo pokradmu sleduje z ústraní a vyčkává…

Konečná

V úterý se v Tyršových sadech na plátně objeví tvář Arnolda Schwarzeneggera, a to v akčním filmu Konečná. Snímek zachycuje osudy šerifa Raye Owense, jenž býval členem losangeleské policie. Po nevydařené akci je ovšem přesunut do ospalého městečka u mexických hranic, kde zločin jako by znali jen z kriminálních seriálů. To se ale mění ve chvíli, kdy tamější jednotky dostanou zprávu o uprchlém veliteli mexické mafie Cortézovi, kterému se podařilo utéct během převozu do mexické věznice a jenž míří směrem k hranicím přes město Sommerton Junction, které stráží Ray a jeho muži. A zda právě tady bude jeho konečná, se dozvíte 29. července.

Oggy a škodíci

Francouzská verze příběhů Toma a Jerryho se vysílá seriálovou formou už od roku 1998, kdy dal režisér Olivier Jean Marie postavám život. Jedná se o kocoura Oggyho a tři šváby – Joeyho, Markyho a Deedeeho. Jejich vzájemné pošťuchování a každodenní úsměvné rozpory vám kino nabídne v celovečerní animované komedii už tuto středu.

Malá Hanoj

Dokumentové čtvrtky tentokrát přinesou snímek z dílny slovenské režisérky Martiny Sakové, která na plátně zvěčnila příběh Chung a Nguyet, dvou vietnamských děvčat, které zápasí o svou budoucnost v posttotalitním Česku. V rozmezí šesti let sledujeme kroky, jež kamarádky podniknou, aby si v republice byly schopny vytvořit nejen své domovy, ale i kompletní plnohodnotné životy. Svědky všech úskalí jejich cesty se budete moci stát poslední červencový večer.

Parádně pokecal

Autorská komedie mladého nadějného režiséra Tomáše Pavlíčka zachycuje šest měsíců života Štěpána Procházky, který se potýká s tím nejhorším, co může svět mladému člověku uštědřit – je opět vyhozen ze školy, znovu bez přítelkyně a jako vždy bez práce. Odjede s kamarády na chatu a shodou okolností se octne v městečku Sedmihoří, kde začíná pracovat v call-centru jako operátor. Práce je to nudná a fádní, ale jen do chvíle, kdy se v telefonním sluchátku ozve hlas tajemné Marie… V pátek v letním kině proběhne regionální premiéra tohoto filmu doprovázená koncertem skupiny Volant.

Zmizení (Náš tip!)

V sobotu budeme moci zhlédnout akční krimi thriller Zmizení, v jehož hlavních rolích vynikli Jake Gyllenhaal a Hugh Jackman. Vypráví o Kelleru Doverovi, který čelí nejhorší noční můře, jež může rodiče potkat – jeho dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho podzimního večera zmizí. Pátrání nebere konce, hodiny se úmorně vlečou a naděje na jejich nalezení se stává mizivou. K případu je povolán detektiv Loki, jenž zatýká podezřelého Alexe Jonese, kterého ale později musí pro nedostatek důkazů propustit. Zatímco oficiální pátrání pokračuje, bezradný Dover zahajuje vlastní vyšetřování, při němž se bez ohledu na následky rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, ať už ho to bude stát cokoli.
Silné téma filmu skvěle doplňuje ponurá atmosféra, která dodává příběhu na dramatičnosti. Celkový dojem pak umocňuje profesionální kamera Rogera Deakinse, jedenáctkrát nominovaného na Oscara (vynikající práci odvedl u filmů jako Vykoupení z věznice Shawshank, Tahle země není pro starý nebo Předčítač). Kombinace místy až nesnesitelně napínavého děje, poutavého scénáře, zmíněné kamery a životních hereckých výkonů vás nenechá vydechnout a vy si tak budete moc naplno vychutnat perfektní spojení detektivního thrilleru a kvalitního psychologického, místy až filozofického dramatu, který v roce 2013 natočil kanadský režisér Denis Villeneuve.

Nevědomí

V neděli společně s Tomem Cruisem zavítáme daleko za hranice lidského vědomí. V akčním sci-fi snímku Nevědomí Jacka (Cruise) vyvedou z každodenní rutiny dvě události. První z nich je nouzové přistání vesmírné lodi s jedinou členkou posádky (Olga Kurylenko), která tvrdí, že ji a Jacka pojí společná minulost. Tou druhou je Jackovo zatčení ilegální armádou, jejíž vůdce Beech (Morgan Freeman) toho o hlavním hrdinovi ví víc, než by si on sám dokázal přiznat. Pod vlivem těchto dvou zvratů je Jack nucen podívat se na okolní svět jinýma očima. Ale z pohledu, který se mu naskytne, mu není příliš do smíchu...

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie. René Faktor


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑