Pardubice podle vás


Pozoruhodný elektrobus se předvedl v Pardubicích

06.listopad 2013 19:18

Pozoruhodný elektrobus se předvedl v Pardubicích

Dopravní podnik města Pardubic zapůjčil v půlce října od vídeňských kolegů eleketrobus Siemens-Rampini, aby jej předvedl veřejnosti a zároveň ozkoušel jeho praktické nasazení v pardubickém provozu. V našich ulicích jsme jej mohli vidět v polovině října, předtím brázdil ulice brněnské.
Tento sedmimetrový elektrobus pojme čtyřicet šest cestujících na jedno nabití ujede až sto kilometrů. Právě způsob nabíjení z něj činí unikát – vozidlo je totiž vybaveno pantografovým sběračem, jehož pomocí se nabíjí z trolejbusového trakčního vedení. Tím odpadá nutnost další infrastruktury, jako jsou různé zvláštní nabíjecí stanice, jež vyžadují ostatní typy elektrobusů. Nabíjení trvá přibližně čtvrt hodiny.
Klimatizace i vytápění je rovněž plně elektrické, nikoli jako u mnoha daších elektrobusů, které jsou vybaveny pro tento účel naftovým agregátem. Pokud budou testy v Pardubicích vyhodnoceny jako úspěšné, bude pardubický dopravní podnik usilovat o dotace z evropských fondů v rámci programu ekologizace vozového parku a k padesáti trolejbusům a dvaceti „plynobusům“ na stlačený zemní plyn by tak do pěti let mohlo přibýt přibližně deset těchto vozidel.
Cena jednoho „rampiniho“ činí jedenáct milionů, úspory se dají očekávat díky tomu, že oproti tradičním autobusům tento povedenec třetinovou spotřebu energie.

Jaroslav Praisler, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: trolejbus.cz


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑