Pardubice podle vás


Postih pro absentující zastupitele

02.březen 2014 20:07

Postih pro absentující zastupitele

Krajské zastupitelstvo se shodlo na změně v pravidlech pro vlastní odměňování – po dvou neomluvených absencích může zastupitel přijít o odměnu za výkon funkce.

Systémová opatření

„Rozhodli jsme se přijmout systémové opatření. V případech, kdy se neuvolněný člen zastupitelstva opakovaně, nejméně dvakrát za sebou, bez řádné omluvy nezúčastní jednání zastupitelstva, mohou zastupitelé rozhodnout, že dotyčný ztratí nárok na odměnu za výkon funkce, a to až do doby, kdy se jednání zúčastní nebo se řádně omluví,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Reaguje tak na pochybnou docházku svého spolustraníka zastupitele Jana Tichého, který se z devíti jednání zastupitelstva zúčastnil jen jednoho – toho prvního. Ten tedy nyní přijde o 3219 Kč hrubého měsíčně, což je odměna pro neuvolněného člena zastupitelstva.

„Odměna přísluší za práci stejně jako v kterémkoliv jiném zaměstnání, kde se při neomluvené absenci peníze také nepobírají. Kolega Jan Tichý si toho musí být vědom, neboť pracuje v soukromém sektoru, kde by si něco podobného dovolit nemohl,“ doplnil hejtman.

Po volbách bez funkce

Je samozřejmě otázkou, zda takováto sankce absentéra k účasti přiměje. Spíš je na místě se ptát, jestli má takto pasivní člověk v zastupitelstvu vůbec co dělat. Nicméně podle současné legislativy lze zastupitele odvolat jen v případě, že byl pravomocně odsouzen s nepodmíněným trestem.
V předchozí krajské vládě ČSSD byl Jan Tichý náměstkem hejtmana. I ve volbách v roce 2012 mu náleželo druhé místo na kandidátce, nicméně v následném povolebním vyjednávání na něj místo nezbylo. A tak zůstal bez funkce a současně přestal docházet i na jednání zastupitelstva.
Konečně tedy hejtmanovi, který si stěžoval, že s ním zastupitel ani nekomunikuje, došla trpělivost a prosadil návrh na pozastavení odměn. Nicméně toto opatření nemůže platit retrospektivně, dosud pobrané odměny ve výši přes 30 000 Kč tedy Janu Tichému zůstanou.

Jiří Etrych, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Pardubický kraj
 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑