Pardubice podle vás


Politický komentář nepolitického člověka

09.říjen 2014 21:48

Politický komentář nepolitického člověka

Jedno z nejžhavějších témat, kterým se Pardubice v poslední době zabývají, jsou bezesporu blížící se komunální volby. Vedení naší redakce vyhodnotilo toto dění jako zájem ‚Number One‘ a rozhodlo se, že se pokusí našim čtenářům jednotlivé subjekty přiblížit a případně jim i trochu usnadnit výběr. Mezi tyto projekty „podporující politickou kulturu v Pardubicích“, jak je to pracovně označováno, patří i série předvolebních debat, jichž byl portál Pardubice podle vás organizátorem.
Že se jednalo o akci poměrně nejistou, je snad každému jasné. PPV sice mají stále expandující množinu čtenářů, nicméně oproti ostatním médiím je naše zpravodajství ještě v plenách. Bylo proto zjištěním více než potěšujícím, že opozdilci z řad návštěvníků druhé debaty (1. října, lídři za TOP 09, ANO, PPL, DOMOV a Nezávislí – pozn. red.) si neměli kam sednout, neboť byl sál zaplněn.
Z pozice kulturního redaktora mohu bez ostychu říci, že se považuji za člověka bez politických zájmů a názorů, proto jsem se soustředila na nepolitické aspekty, které však v celkovém dojmu hrají podstatnou roli. Krátká introdukce lídrů ve mně zájem o politiku spíše nevzbudila, než vzbudila. Vypadalo to, že jediným trumfem kandidátů je to, jak dlouho v Pardubicích žijí, případně zda se ve městě narodili. A ve chvíli, kdy snad některý kandidát z Pardubic skutečně pochází, ale neví, že je rodilý Pardubák a ne Pardubičák, se dostává do trapné, sympatie nebudící, situace. Když však došlo na věci politické, působili lídři uvolněně a sebejistě zároveň, vyvarovali se útočného či odsuzujícího tónu a bez vzájemné agrese mezi sebou vtipkovali na téma „Super koalice“ či „Kdybych já byl primátorem“.
Na stejnou vlnu klidu a respektu zjevně nebyli naladěni posluchači. Jakmile pořadatelé dali prostor k dotazům, objevilo se mnoho zvednutých rukou, a když se pak k některé z nich přihlásil majitel, ostrým kritizujícím tónem rozhodně nešetřil. Diváci impulzivně reagovali na dotazy jiných, ačkoli nebyli vyzváni, tónem, který jako by ignoroval názory ostatních. Dotazující se začali předhánět v tom, kdo z nich je chytřejší a kdo z nich je špatně informován. Debata lidí, kteří „vědí vše“ a soutěží o to, kdo z nich to ví lépe, jaksi postrádá konstruktivního ducha. Jak správně pochopil jeden z lídrů (nehodlám ho jmenovat kvůli nařknutí z prosazování té či oné strany), vtip netkví v tom, hrabat se ve věcech, o kterých - lidově řečeno – nemáte tucha, ale sebevědomý člověk by se neměl bát přiznat, že něco (z mého pohledu poměrně okrajové „něco“) neví. V diváctvu se postupně utvářely několikačlenné skupinky vedoucí svou vlastní diskuzi. Respekt vůči kandidátům, organizátorům a ostatním divákům, které názory lídrů skutečně zajímaly, se vzdálil do nedohledna.
Všude se haní přístup kandidátů a zastupitelů k obyvatelům, ale ani obyvatelé nedávají svým zastupitelům kladnou zpětnou vazbu. To, že s vámi někdo nesdílí názor, neznamená, že je jeho názor špatný. Není proto nutné jedny politické zájmy povyšovat nad jiné, neboť každý názor je rovnocenný. Komunální politici se snaží voličům vyjít vstříc, jinak by oslabovali vlastní pozici. Nazývejte si to růžovými brýlemi, ale pokud nedáte potenciálním zastupitelům svoji důvěru, nikdy nebudou moci vykonávat svou práci dobře tak, aby se město rozvíjelo. Tím, čí jméno hodíte do urny, podporujete názor, za kterým má stát kvalitativní růst města, a vytváříte svoji vlastní spokojenost. A to přece Pardubice chtějí mít – spokojené občany.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Veronika Müllerová


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑